Az ember kora

2016. 01. 08. 14:25

Az emberiség kezében lévő hatalommal, és az ezzel járó, egyes emberre is levetíthető felelősséggel nem árt tisztában lenni. Tasnádi-Sáhy Péter jegyzete.

 

Meg tudnák kapásból mondani, hogy melyik földtörténeti korban élünk? Nem akarok senkit zavarba hozni a kérdéssel, jómagam sem biztos, hogy tudnám rá a választ, legfeljebb ha valaki, aki jó volt földrajzból megmondaná, széles mozdulattal a homlokomra csapnék ordítva, hogy ja, tényleg.
A válasz egyébként a holocén (jelenkor), ami a kainozoikum (újállati idő), negyedidőszakának legutolsó időszaka, az utolsó jégkorszak vége óta, hozzávetőleg 11700 éve tart. Pontosabban, egy a Sience magazinban január 8-án megjelent – Colin Waters és csapata által jegyzett – tanulmány szerint csak tartott, a huszadik század közepéig, mert azóta új földtörténeti korról indokolt beszélni, az antropocénről, azaz az ember koráról.
A kifejezés nem új, hiszen a hatvanas évek óta szó esik róla a tudomány világában, Watersék annyiban hoztak újat, hogy számos bizonyítékot soroltak fel amellett, hogy

az emberi tevékenység korszakváltásnyi módosításokat idézett elő

a Föld életében.
A fajok háromnegyedét a kipusztulás veszélye fenyegeti a következő évszázadokban, és a kihalás aránya most is jelentősen magasabb, mint a hosszútávra visszatekintő átlag. A levegő széndioxidtartalma emelkedik, a világtengerekbe juttatott műanyag szemét pedig akkora mennyiség, hogy a műanyagrészecskék már kimutathatóan szerves részei ezeknek, a beton pedig hozzávetőleg ugyanilyen erős jelenléttel bír a szárazföldön. A műtrágyázásról ne is beszéljünk, hiszen az így talajba juttatott nitrogénnél és foszfornál semmi sem gyakorolt nagyobb hatást a bolygó nitrogénkörforgására az elmúlt 2,5 milliárd évben. Watersék tanulmányának legfőbb állítása, hogy az emberi beavatkozás hatása a bolygó életére legalább akkora mérvű, mint amekkorát a holocén kezdetét jelző, utolsó jégkorszak utáni felmelegedés hozott, az embernél pedig egy uralkodó faj sem gyakorolt még jelentősebb hatást geológiai tényezőként a földi életre.
Persze, ha az első állításból indulunk ki, miszerint nem kell tudni, melyik földtörténeti korban élünk, az sem fontos, hogy ezt a tudósok az elefántcsont-tornyaikban miként nevezik.

Az emberiség kezében lévő hatalommal, és az ezzel járó, egyes emberre is levetíthető felelősséggel viszont nem árt tisztában lenni.



Ossza meg másokkal is!



Szóljon hozzá!