Kérdőjelek Várad előtt - Másfél biztos lehetőség
2010. 11. 26. 10:46Két lehetőség van: vagy indul Markó Béla egy újabb elnöki mandátumért, vagy nem. Ha indul, akkor biztosra vehető, hogy meg is nyeri, mert a szervezetben még mindig ő a legnagyobb közös osztó, azaz a különböző irányzatokat leginkább integrálni képes egyéniség, aki ráadásul a legnagyobb érdekérvényesítő képességgel is rendelkezik. Megítélésem szerint azonban ő nem akar indulni. Egy olyan óvatos (sőt, óvatoskodó) politikus, mint ő, nem lebegtette volna meg a visszavonulás lehetőségét, ha a legkisebb szándéka lenne az elnökség megtartására. Szerintem csak abban az esetben fog indulni, ha úgy látja, hogy Kelemen Hunornak nincs maximális esélye a tisztség elnyerésére. Ha ez bekövetkezne, akkor valószínűleg ez megterhelné az RMDSZ viszonyát mind a Fidesszel, mind Traian Bãsescuval.Ha tehát Markó Béla nem vállal egy újabb megmérettetést, akkor az RMDSZ következő elnöke Kelemen Hunor lesz. Ez az utódlás nem új keletű. Markó már több mint tíz éve készíti erre a szerepre a jelenlegi művelődési minisztert, aki kormányba lépése előtt az ügyvezető elnök volt. Idézzük fel, hogy 2001 augusztusában a kolozsvári Szabadság napilap közölte a Reform Tömörülés (emlékszik-e még rá valaki?) július végi titkos elnökségi ülésének emlékeztetőjét (ez volt az, amelyben szerepel az a döbbenetes mondat, hogy „Legyünk először erősek, utána igazunk is lehet”). Nos, ebben a dokumentumban már szerepel az a kijelentés, miszerint Kelemen Hunor lesz Markó Béla utóda. (Igaz, ezt a bejelentést általános derültség fogadta, az elnökségi tagok nem vették komolyan.) A tudatos felkészítés az elnöki szerepre megmutatkozik abban is, ahogyan Kelemen – Markó révén – egyre több és fontosabb tisztséget szerzett meg: az Egyeztető Tanács (a Kulturális Autonómia Tanács elődje) elnöke, ügyvezető elnök, kampányfőnök, elnökjelölt.
A Markó–Kelemen őrségváltást aligha fenyegeti különösebb veszély. A Szövetségben az ideológiai platformok szerepe jelentősen csökkent. Igazi befolyással inkább a területi lobbik bírnak, ezek közül is csak a Borboly Csaba neve által fémjelzett hargitai és az utóbbi időben teret vesztett bihari lobbi érdemel figyelmet. Úgy tűnik, hogy Borbolyt sikerült meggyőzni arról, hogy ne kísérletezzen az elnökség megszerzésével, a bihari lobbinak pedig egyelőre nincs olyan jelöltje, aki felvehetné a versenyt az intézményesen támogatott utóddal, Kelemen Hunorral. (Magukat megnevezni nem kívánó források ugyan arról tájékoztattak, hogy felmerült Borbély László vagy Cseke Attila támogatásának a gondolata, azonban az előbbi nem akar indulni, az utóbbi pedig nem tudná megszerezni a tisztséget).
Persze ebben a játszmában lehetnek még meglepetések, a kongresszusig közel száz nap van még.
Eckstein-Kovács indul
Indul az RMDSZ elnöki tisztségéért Eckstein-Kovács Péter, a Szabadelvű Kör elnöke, a román államfő kisebbségi tanácsosa; a Kolozs megyei szervezet támogatja ebben. „Nagyon régóta vagyok tagja ennek a Szövetségnek, és remélem, hogy kapok majd támogatást. Nem valaki ellen vagy valaki mellett akarok fellépni ebben a versenyben, van egy elképzelésem azzal kapcsolatban, hogy hogyan kell kinézzen az RMDSZ az elkövetkező időszakban, és hogyan kell tevékenykedjen ennek vezetője. (…) Nem arról van szó, hogy az RMDSZ-szamárlétrán egyet előre akarnék lépni. Forradalmat nem akarok és nem fogok csinálni, ha megválasztanak. Számomra van egy érték, amely mindenekfelett való, és ez az RMDSZ függetlensége” – nyilatkozta Eckstein-Kovács Péter a Paprika Rádiónak.
Ossza meg másokkal is!
Tweet
Szóljon hozzá!