Fokozódik a Vásárhelyzet
2012. 03. 19. 18:30Lesz-e Marosvásárhelyen közös magyar polgármester-jelölt? Működhet-e „a verseny és az együttműködés egyvelege” a magyar pártok között a helyhatósági választásokon? Számíthatunk-e negatív kampányra? Cseke Péter Tamás az RMDSZ kampányfőnökének, Kovács Péternek és az EMNP alelnökének, Gergely Balázsnak a válaszait ütköztette az Erdélyi Riport 2012/9. számában.
Felgyorsultak a június 10-i helyhatósági választásokra való előkészületek a romániai magyar politikai szervezeteknél. Kettőnél tulajdonképpen már a kampány nyitánya is megvolt: február 27-én az RMDSZ megválasztotta kampányfőnökét és elfogadta jelöltállítási szabályzatát a Szövetségi Képviselők Tanácsának marosvásárhelyi ülésén, és ugyanazon a napon tartotta Csíkszeredában alakuló kongresszusát az Erdélyi Magyar Néppárt. Mindkét rendezvényen körvonalazódtak a választási stratégiák, és nem hiányoztak az egymásnak címzett üzengetések sem.
Kelemen Hunor szövetségi elnök szerint stratégiájuk abból indul ki, hogy az RMDSZ csak „magára és a romániai magyarságra” számíthat a választási évben. A politikus a következtetést Tőkés Lászlónak, az EMNP „védnökének” abból a korábbi kijelentéséből szűrte le, miszerint az új magyar párt nem fog közös listán indulni az RMDSZ-szel. A Csíkszeredában elnökké választott Toró T. Tibor pedig azt mondta: az EMNP a választásokon a verseny és az együttműködés „egészséges egyvelegére” törekszik a többi magyar párttal. Eszerint a tömbmagyarság településein önálló jelöltet állítanának, máshol a megegyezést keresik a többi magyar politikai szervezettel.
Mindeközben a helyhatósági választások szempontjából kiemelt jelentőségű településen, Marosvásárhelyen a magyar politikai szervezetek még mindig nem tudtak megegyezni közös jelölt indításában, s a kudarc kizárja annak az esélyét, hogy a városnak ismét magyar polgármestere legyen. Az RMDSZ jelöltjét, Vass Leventét az EMNP támogatná ugyan, ám csak akkor, ha az egészségügyi miniszter tanácsosa nem a tulipán színeiben, hanem egy koalíció jelöltjeként indul a választásokon. Toróék meglebegtették: ha feltételük nem teljesül, Smaranda Enache ismert emberjogi aktivista indulását támogatják. A Magyar Polgári Párt külön úton jár: a volt RMDSZ-es Benedek Imrét jelölné polgármesternek.
Mi történik Marosvásárhelyen? Az RMDSZ főtitkára és kampányfőnöke, Kovács Péter szerint nem tágítanak attól, hogy Vass Levente a szövetség színeiben induljon a választásokon. „Van egy testületi döntésünk, amely szerint Vass Levente RMDSZ-tagot és SZKT-tagot jelöljük polgármesternek Marosvásárhelyen. Ha más magyar szervezetek fel tudnak sorakozni a jelöltünk mögé, az nagyon jó. Ha az Erdélyi Magyar Néppárt úgy gondolja, hogy más jelöltet, például Smaranda Enachét támogatja, akkor tudomásul vesszük, és megyünk tovább. Ha a Magyar Polgári Párt kitart amellett, hogy Benedek Imrét indítja a választásokon, akkor ezt tudomásul vesszük, és megyünk előre” – szögezte le az Erdélyi Riportnak a politikus. Arra a kérdésünkre, mi történik, ha ilyen körülmények között maga Vass Levente dönt úgy, hogy visszalép a jelölésről, Kovács Péter azt válaszolta: más jelölt után néznek. „Nem erőszak a disznótor. Senki nem születetett polgármesternek, senki nem született polgármesterjelöltnek. Ha Vass Levente azt mondja, hogy ilyen feltételek mellett nem vállalja az indulást RMDSZ-színekben, akkor lesz egy másik jelöltünk. Ám nem hiszem, hogy erre sor kerülne” – jelentette ki. A kampányfőnök emlékeztetett: Marosvásárhelyen 2000-ben veszítette el a magyarság a polgármesterséget, „nem 2012-ben fogja, ha ez bekövetkezik, elveszíteni”.
Az EMNP kétszáz helyi szervezetre számít a kampányigAz EMNP jelenleg még nem a jelöltállítással, hanem a pártépítéssel van elfoglalva. Gergely Balázs tájékoztatása szerint mintegy száz helyi szervezetük van, és arra számítanak, hogy a helyhatósági választások előtt, a kampány kezdetekor számuk eléri a kétszázat. „Nap mint nap futnak be a jelzések az erdélyi településekről, hogy szeretnének létrehozni helyi szervezetet. Más esetekben a megyei szervezet vezetői mennek ki egy adott településre, hogy megkeressük a velünk szimpatizáló embereket” – fogalmazott az alelnök. A politikus szerint mindenütt az a céljuk, hogy „csakis a megbízható, ügyes, nem korrupt, nem lejáratott” emberekkel építkezzenek, ami hosszú távon hozza meg a gyümölcsét az EMNP számára. Mint mondta, nem kizáró ok, ha a pártba belépni kívánó személy korábban az RMDSZ vagy az MPP tagja volt. „Ám arra törekszünk, hogy lehetőleg új embereket, új arcokat találjunk” – jelentette ki. Gergely elmondta, hogy a jelöltállítás szabályzatát ezekben a napokban dolgozza ki az EMNP elnöksége, a testület háromhetes határidőt kapott erre a kongresszustól. |
Gergely Balázs, az EMNP közép-erdélyi régióért felelős alelnöke azt hangoztatta, hogy már egy éve szorgalmazzák közös jelölt indítását Marosvásárhelyen, és annak idején az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) javasolta Vass Leventét a feladatra. „Annak ellenére támogatjuk Vass Leventét, hogy RMDSZ- és SZKT-tag. Alkalmas, ügyes, megfelelő ember” – mondta Gergely az Erdélyi Riportnak. Emlékeztetett arra is, hogy „az eredményhirdetés pillanatáig érvényes” választási szövetséget javasoltak az RMDSZ-nek Marosvásárhelyen. „Csakhogy az RMDSZ olyannyira elfogadta Vass jelölését, hogy csakis és kizárólag a tulipán színeiben kívánják indítani. Ezt én rossz döntésnek tartom” – teszi hozzá. Kijelentését azzal támasztotta alá, hogy az elmúlt 12 évben az RMDSZ színeiben induló polgármester-jelöltek nem tudtak nyerni Marosvásárhelyen. „Ezért az lenne az egyetlen esélyünk, ha fel tudnánk sorakozni egy közös magyar jelölt mögé, aki nem pártszínekben indulna” – magyarázta. Az EMNP alelnöke fenntartja: ha a magyar pártok nem jutnak egyezségre, jelöltjeiknek előválasztásokon kellene megméretkezniük. Ugyanakkor leszögezte: nem született olyan döntés az EMNP-ben, hogy Smaranda Enachét indítsák a választásokon. „Ameddig van esély arra, hogy közös jelöltet indítsunk, belekapaszkodunk ebbe az esélybe. Én még bízom a közösség érdekében megkötött kompromisszumban” – jelentette ki.
Verseny és/vagy együttműködés?
Kovács Péter bizalmatlanul kezeli az EMNP vezetőinek azt a kongresszuson is hangoztatott szándékát, hogy a helyhatósági választások előtti jelöltállításon „a verseny és az együttműködés egyvelegének a stratégiáját” kövessék. Az RMDSZ főtitkára nehezen tudja elképzelni, hogy ezt a stratégiájukat Toróék hogyan fogják a gyakorlatban megvalósítani. Olvasatában az EMNP stratégiája a következő: versenyezni és harcolni fognak azért, hogy legyen összefogás. „Az én értelmezésem az, hogy ott, ahol van jelöltjük, ott versenyezni fognak, ott, ahol nincs jelöljük, az összefogást szorgalmazzák. Ahol nem létezünk, ott fogjunk össze, és az RMDSZ vigyen minket a hátán, ahol erősek vagyunk, vagy úgy gondoljuk, hogy erősek vagyunk, ott legyen verseny. Erről szól az EMNP stratégiája” – vélekedik a politikus. Kovács elismerte: az RMDSZ támogatottsága „természetszerűen” csökkent, mert ez az elmúlt nehéz négy év az összes politikai szervezetet elkoptatta, még az ellenzéket is, ám szerinte a szervezetnek van még ereje ahhoz, hogy megnyerje az önkormányzati választásokat, és szinten fogja tartani a jelenlegi képviseletét az önkormányzatokban. „Nem azzal kelünk és nem azzal fekszünk, hogy Toró T. Tibor vagy Szász Jenő szeretne-e megegyezni az RMDSZ-szel. Azzal kelünk és azzal fekszünk, hogy milyen munkát sikerült véghezvinnünk az elmúlt négy évben” – jelentette ki a kampányfőnök.
Gergely Balázs szerint az RMDSZ azért viszonyul bizalmatlanul „a verseny és az együttműködés egyvelegének stratégiájához”, mert nem is akar együttműködni az EMNP-vel. Szerinte nem a helyhatósági választásokra vonatkozott Tőkés Lászlónak az kijelentése, hogy az új magyar párt nem fog közös listán indulni az RMDSZ-szel, hanem a 2009-es európai parlamenti választásokon alkalmazott együttműködési modellre. „Tőkés azt zárta ki, hogy az RMDSZ listáján induljon néppárti jelölt, és mi is maximálisan egyetértünk” – magyarázta. Hozzátette: a 2009-es modell helyett a román pártok által is alkalmazott választási szövetségben gondolkodnak a helyhatósági választások idejére. A politikus szerint nem felel meg a valóságnak Kovács Péternek az az állítása, miszerint az EMNP azt szeretné, hogy az RMDSZ vigye be a hátán a jelöltjeit ott, ahol az új pártnak nincs támogatottsága. „Ez téves feltételezés, ami abból fakad, hogy eddig egyszer sem ültünk le egy asztalhoz megbeszélni a dolgokat” – jelentette ki. Példaként Kolozsvárt említette, ahol szerinte elég erős az EMNP ahhoz, hogy önálló jelöltet indítson a választásokon, mégis együttműködést szeretnének.
Lesz-e negatív kampány?
Az RMDSZ kampányfőnöke nem akar negatív kampányt. „Nem akarunk különösebben az ellenfeleinkkel foglalkozni a választások előtt.
Elég bajuk nekik, hogy minden nyilatkozatukban az RMDSZ-t bírálják, mert nem lehet azzal választásokat nyerni, hogy minden alkalommal elmondják, milyen csúnya az a politikai ellenfelük” – jelentette ki. Kovács Péter szerint az emberek nagyon jól látják, hogy a településük fejlődik. „Döntő többségük tudja, hogy településük azért fejlődik, mert RMDSZ-es a polgármester, mert RMDSZ-es önkormányzati képviselők ülnek a helyi tanácsban” – vélekedett. A politikus szerint nehezebb lesz a kampány az RMDSZ számára amiatt, hogy két versenypárt is állíthat jelölteket. „Abból a szempontból azonban már könnyű lesz, hogy rengeteg megvalósításunk van. Több ezer olyan eredményt tudunk felmutatni, akár a legkisebb faluban is, ahol magyar ember él. Mindehhez a kampányban társítjuk az országos megvalósításokat is” – mondta Kovács Péter, aki az RMDSZ kampányának lényegét így foglalta össze: az eredmények felmutatása, az emberek bizalmának megtartása. „Ahol szükség lesz cserére, ott cserélünk, és felmutatunk egy jövőképet arról, hogy milyen irányban szeretnénk továbbvinni ezt a munkát” – tette hozzá.
Az RMDSZ-nél tart a jelöltállítási folyamatAz RMDSZ felkészülése a helyhatósági választásokra már a tavaly elkezdődött, számos – elsősorban székelyföldi – településen már a polgármesterjelöltek nevesítése is megtörtént. A Szövetségi Képviselők Tanácsa (SZKT) a legutóbbi ülésén azonban új jelöltállítási szabályzatot dolgozott ki. „Azokon a településeken, ahol formálisan is megtörtént a jelöltállítás, tiszteletben tartjuk a helyi szervezetek döntését. Ha ez azonban csak informálisan – például felmérések alapján – történt meg, akkor a jelöltnek végig kell járni az SZKT-határozatban rögzített folyamatot” – magyarázta Kovács Péter. A jelöltek kiválasztása többféleképpen történhet: egy- vagy kétfordulós, álló- vagy mozgóurnás előválasztáson, jelölő küldöttgyűlésen, vagy a helyi szervezet választmányának és a Megyei/Területi Állandó Tanácsnak a közös döntése révén. A kampányfőnök tájékoztatása szerint március 2-ig több település – például Csíkszereda és Székelyhíd – helyi szervezete jelezte az Országos Kampánystábnak, hogy előválasztással dönt a jelöltről. Az alapszabályzat tiltja, hogy a helyi szervezetek olyan jelölteket indítsanak, akik korábban más szervezet jelöltjeként az RMDSZ ellen indultak a választásokon, ám a tiltás alól a Szövetségi Elnökség feloldozást adhat. „Ha indokolt a helyi vagy a megyei szervezet kérése, a tiltástól eltekintünk. A Szövetségi Elnökség nyitott erre” – mondta a kampányfőnök. |
Nem szeretne negatív kampányt az EMNP sem. Gergely Balázs ezért elveti Borboly Csaba Hargita megyei RMDSZ-es politikusnak azt a javaslatát, hogy a magyar pártok dolgozzanak ki etikai kódexet a választások idejére. „Azt minősíti egy ilyen felvetés, aki ezzel előjön. Eddig sem gondolkodtunk, és ezután sem fogunk gondolkodni negatív kampányban” – jelentette ki, emlékeztetve arra, hogy annak idején az EMNT fair-play díjat kapott a Transindex portáltól a pozitív és korrekt kampányáért. Gergely Balázs elmondta: a kampányban az lesz a fő üzenetük, hogy a Bukarest-központú politizálás helyett Erdély-központú politizálásra helyezik át a hangsúlyt. „Az erdélyi magyar emberek érdekeit kell képviselni Bukaresttel szemben, és nem fordítva” – szögezte le. Az EMNP alelnöke szerint ez az üzenet a helyhatósági kampányban is megállja a helyét, ha elvonatkoztatnak Bukaresttől. „Kolozsváron és Marosvásárhelyen például azt fogalmazzuk meg, hogy nem a román többségű önkormányzat érdekeit fogjuk képviselni a magyar közösség irányában, hanem fordítva: a magyar közösség érdekeit kell képviselni minden körülmények között” – magyarázta az Erdélyi Riportnak.
Ossza meg másokkal is!
Tweet
Szóljon hozzá!