Erdélyi szőttes tiroli mintákkal

2014. 08. 12. 23:11
A napokban kerül közvitára az az autonómiatörvény-tervezet, amelyet az RMDSZ és az MPP szakértői közösen dolgoztak ki az elmúlt hónapokban. A jogszabály számos dilemmát vet fel, amelyekről Cseke Péter Tamás kérdezte a két párt politikusait.

Tíz év után (lásd keretes írásunkat) ismét a székelyföldi régió önrendelkezését szabályozó törvénytervezetet készül a parlament elé terjeszteni az RMDSZ. Az autonómia-statútumot egy kétpárti (az RMDSZ és a Magyar Polgári Párt szakértőiből álló) szakbizottság dolgozza ki, s várhatóan a testület július 11-i ülése után kerül közvitára. A kezdeményezést bírálja a bizottsági munkából kizárt Erdélyi Magyar Néppárt, amely saját autonómiakoncepciót dolgozott ki, és akad olyan erdélyi magyar értelmiségi is, aki szerint az „autonómiázás” csak politikusi szócséplés, az önrendelkezés megvalósításának egyelőre alig van esélye.


Tíz éve került a parlamentbe az első autonómiatervezet

A székelyföldi autonómiáról tíz éve, 2004-ben került először törvénytervezet a bukaresti parlament elé, miután az RMDSZ belső ellenzéke 2003-ban saját szervezetek építésébe kezdett. Az SZNT által 2004-ben elfogadott autonómia-statútumot az RMDSZ belső ellenzékének néhány parlamenti képviselője, Birtalan Ákos, Kovács Zoltán, Pécsi Ferenc, Szilágyi Zsolt, Toró T. Tibor és Vekov Károly nyújtotta be. A tervezet rövid idő alatt, érdemi vita nélkül elbukott, miután a képviselőházban (2004. március 30-án) és a szenátusban is (2004. június 29-én) csak az RMDSZ frakció szavazta meg.

Tokay György képviselő, az RMDSZ volt kisebbségügyi minisztere a szavazás után rámutatott: a frakció hitet akart tenni az autonómia mellett, de az RMDSZ nem ért egyet azzal, hogy hat képviselője egy „jogi és egyéb szempontból kifogásolható” tervezetet terjesztett szövetségi felhatalmazás nélkül a parlament elé. Az SZNT – a szakértőkből álló román törvényhozási tanács véleményezését figyelembe véve – kisebb változtatásokat eszközölt a tervezeten, amelynek újbóli beterjesztését Sógor Csaba szenátor és Becsek Garda Dezső képviselő vállalta. A második székelyföldi autonómia-tervezetet 2005. október 12-én a román képviselőház ismét elutasította. A statútum a szenátusban hét évvel később, 2012 szeptember 25-én került napirendre, ekkor sem volt róla érdemi vita, és csak az RMDSZ jelen lévő öt szenátorának voksát kapta meg. Az akkor ellenzékben lévő RMDSZ 2013. májusában tartott csíkszeredai kongresszusán döntött arról, hogy törvénytervezetet nyújt be Székelyföld területi autonómiájáról.


Az MPP az SZNT tervezetét támogatja Az MPP a Székely Nemzeti Tanács autonómia-statútumát tekintette kiindulópontnak a bizottsági vitában. Ez a tervezet a történelmi Székelyföld településeiből alakítaná ki a különleges státusú régiót. Ugyanakkor egyetértenek abban az RMDSZ-szel, hogy az autonómia-statútum elfogadtatásához módosítani kell az alkotmányt is – mondta az Erdélyi Riportnak Kulcsár Terza József, a kétpárti bizottság egyik MPP-s tagja, a párt háromszéki szervezetének elnöke.

A polgáriak már át is adták az RMDSZ-nek azokat az alkotmánymódosító javaslataikat, amelyeket szükségesnek tartanak a kívánt törvényes keret kialakításához. Az MPP „a románok és az együtt élő őshonos nemzeti közösségek szuverén és oszthatatlan nemzetállamaként” határozná meg Romániát. Azokat a nemzeti közösségeket tekintené őshonosoknak, amelyek több mint száz éve élnek együtt a román néppel. Ezeket Románia államalkotó tényezőiként ismerné el az alaptörvényben. Azt is rögzítené, hogy a Romániában fennálló „nemzeti egyenlőség és nemzeti szabadság erkölcsi, történelmi és jogi alapja” az erdélyi románok 1918. december 1-jei gyulafehérvári nyilatkozata. Az Erdély és Románia egyesülését kimondó dokumentum teljes nemzeti szabadságot ígért az együtt élő népeknek. „December elseje Románia nemzeti ünnepe. Nem látom, mi lenne a gond azzal, ha az egyesülés kikiáltásának alapdokumentumát belefoglalnánk az alkotmányba” – magyarázta Kulcsár Terza József.

Tájékoztatása szerint abban is egyetértenek az RMDSZ-szel, hogy módosítani, jobbítani lehet az SZNT tervezetét, abba bele kell kerülnie például a Székelyföldön élő románok jogait szavatoló fejezetnek is. Az érdemi munkát a bizottságban mindeddig az akadályozta Kulcsár Terza szerint, hogy az RMDSZ-nek több autonómiatervezete is van. „Az a tervezet, amit mi megkaptunk a bizottságban az RMDSZ-től, az a saját bevallásuk szerint is a legrosszabb változata az elképzeléseiknek. Ezen kívül van még két tervezetük, de egyiket sem láttuk még. Az RMDSZ ezt azzal indokolta, hogy még egyeztetniük kell a szövetségen belül a közös álláspontjukról” – magyarázta Kulcsár Terza József. Hozzátette, reméli, a július 11-i bizottsági ülésen a testület RMDSZ-es tagjai már egységes álláspontot fognak képviselni, kialakulhat az érdemi vita, és még július folyamán sikerül közvitára bocsátani a parlamenti előterjesztésre szánt tervezetet.


A dél-tiroli autonómiamodell

Az olasz parlament 1971-ben szavazta meg a kisebbségi területi autonómiát megteremtő autonómia-statútumot a dél-tiroli németek számára. E szerint Dél-Tirol saját helyi parlamentet és közigazgatási végrehajtó szervet kapott. A parlamentben (regionális tanács) az olasz és a német képviselők száma egyenlő, elnökei felváltva olaszok és németek. Az alkotmány, az olasz jogrend alapelvei, a nemzetközi kötelezettségek és a nemzeti érdekek szabják meg a háromszintű autonómiajogokat: a régió teljes, rész- és a kiegészítő illetékességekkel rendelkezik. A helyi törvényhozó hatalom teljes hatáskörei olyan területeket érintenek, amelyek fontosak a kisebbség önazonosságának megőrzésében (helyi közigazgatási szervek megszervezése, a helységnevek meghatározása, kötelező kétnyelvű helységnévtáblák, a népművészetek, helyi hagyományok ápolása, kulturális és tömegtájékoztatási intézmények működtetése, oktatási és szociális ügyek). A német és az olasz nyelv a hivatalokban egyenlő rangú. Köztisztviselő eleve nem lehet, aki nem rendelkezik mindkét nyelven vizsgával. Ha valamelyik nyelvcsoport úgy érzi, valamely jogszabály sérti, a regionális tanácsban vagy a tartományi tanácsban kérheti az „anyanyelvi szempontok szerinti szavazást”, illetve ilyen ügyekben a Bolzanóban működő Közigazgatási Bírósághoz is lehet fordulni. A tartományok az Alkotmánybírósághoz is fordulhatnak ilyen ügyekben.

Az RMDSZ dilemmái A bizottság egyik RMDSZ-es tagja, Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester tájékoztatása szerint valóban vita volt a szövetségen belül arról, hogy milyen álláspontot képviseljenek az autonómiatörvényt kidolgozó bizottságban. Ezért több tervezetváltozat is készült, amelyek mindegyike a dél-tiroli autonómia-statútumra épült (lásd keretes írásunkat). „Ám több dilemmánk is volt, melyek nagy részét mára már sikerült feloldani” – magyarázta Antal az Erdélyi Riportnak.

Az egyik dilemma az volt, hogy kerettörvényt vagy konkrét autonómia-statútumot terjesszenek majd a parlament elé. A kerettörvény nem a székelyföldi autonómiáról szólna, sőt nem is említené a Székelyföld régiót, hanem az önkormányzatok különleges státusú régióba történő társulását szabályozná. „Nyilván egy ilyen tervezet azt is előírná, hogy a központi kormányzattól milyen hatásköröket lehetne átruházni erre a régióra” – magyarázta Antal. Végül az RMDSZ elvetette a kerettörvényre vonatkozó elképzelést. A politikus szerint azért, mert tapasztalataik szerint a román pártok negatívan viszonyulnak az önkormányzatok autonómia irányába mutató társulásaihoz. Felidézte az RMDSZ által kezdeményezett népszavazást a székelyföldi önálló fejlesztési régióról, amelyben eleinte partnernek mutatkoztak Maros megyei román pártok is, ám később mégis kihátráltak. „Ezért úgy döntöttünk, ne legyen általános szabályozás, hanem egy konkrét statútum, amelyben leírjuk, hogy mi, erdélyi magyarok mit akarunk” – mondta a polgármester.

Az RMDSZ szakértőinek másik dilemmája a román alkotmányos keretekhez történő viszonyulás volt. „Arról vitáztunk, próbáljunk meg kidolgozni a jelenlegi alkotmány előírásaihoz igazodó, vagy ezekbe beleerőszakolható tervezetet, esetleg egyértelműen fogalmazzuk meg, mit akarunk, még akkor is, ha tudjuk, hogy elképzeléseink nem illeszkednek az alaptörvénybe, és ezzel együtt fogalmazzuk meg azt is, milyen irányban kellene módosítani a román alkotmányt” – mondta Antal. Ez a dilemma is eldőlt már: az RMDSZ csomagban terjeszti a parlament elé az autonómia-statútumot az alkotmánymódosító javaslatokkal együtt.

Abban is egyetértés született az RMDSZ szakértői között, hogy az autonómiatervezetnek ki kell térnie a székelyföldi románok jogaira is. „Garanciákat kell adni a majdani autonóm régióban élő román közösségnek arra, hogy nem fognak sérülni a jogaik, meg tudják őrizni nemzeti önazonosságukat” – tette hozzá a politikus. Tájékoztatása szerint a szövetségen belül az is eldőlt már, hogy a tervezetet akkor kell benyújtani a parlamentbe, amikor az RMDSZ még kormányon van. Ez ugyanis fontos üzenet a nemzetközi partnerek mellett a koalíciós partnereknek is.

Antal elmondta, az RMDSZ az MPP által is támogatott SZNT-féle tervezet egyik legnagyobb hiányosságának azt tartja, hogy nem tér ki a székelyföldi románok jogaira. Emellett a jogszabály alig tér ki az autonómia gazdasági vonatkozásaira. „Világosan le kell a törvényben szögezni például azt, mi legyen az altalajkincsek bányászatából származó haszonnal. Vagy mi lesz azzal a profittal, amelyet a Bukarestben bejegyzett nagy multicégek, például a mobilszolgáltatók Székelyföldön termelnek ki” – magyarázta. Antal szerint az SZNT tervezetének hiányossága az is, hogy nem tér ki az etnikai arányosság elvére az autonóm régió intézményeiben.

A politikus úgy véli: az MPP által támogatott változatnak is vannak „jó oldalai”, amelyek összedolgozhatók az RMDSZ elképzeléseivel, így reményei szerint július 11-én elkészülhet a közvitára szánt tervezet. Kérdésünkre, milyen esélyt ad a jogszabály elfogadására, Antal kijelentette: „Nem vagyunk annyira naivak, hogy azt higgyük: a parlament egyik napról a másikra megszavazza a statútumot. Egy folyamatot kívánunk elindítani. Nem sprintre kell készülni, ez maratonfutás lesz” – szögezte le a székelyföldi polgármester.

Magyari szerint ez csak „nyelvi játék” A RMDSZ liberális platformja, a Szabadelvű Kör egyik alapítója, Magyari Nándor László „puszta nyelvjátéknak” tartja az erdélyi magyar politikai szervezetek közötti autonómiavitát, amely szerinte nem eredményezhet megvalósítható tervezetet. „Megvalósítható projekthez megvalósíthatósági és hatástanulmányra is szükség van, ilyesmiről azonban nincs tudomásom. Azt viszont biztosan tudom, hogy egy autonómiatervezetnek nem lehet politikai csatározás az alapja; szakmaiság a jelenlegi tervekben csak elvétve, egyes részletkérdésekben sejlik fel” – magyarázta az Erdélyi Riportnak a kolozsvári szociológus, aki a politikusok vitáját „autonómiázásnak” nevezi, aminek szerinte csupán szimbolikus jelentősége lehet, abban az értelemben, hogy politikai nézeteltéréseket jelenít meg és közvetít. A BBTE oktatója úgy véli: az RMDSZ és az MPP egyeztetései, továbbá az ezek nyomán kialakuló tervezet többnyire etnopolitikai vállalkozások alkotórészei, a versengés az autonómiának, mint „nyelvi játéknak, mint hatalmi diskurzusnak” a kisajátításáért folyik. „Meglátásom szerint a versengés tartalma egyébbel is behelyettesíthető lenne, másként is lehetne tematizálni azt a nézetkülönbséget: az állandó és lényegében tartalmatlan, inkonzisztens autonómiázás a mezőny nagyfokú beszűkülését, az álláspontok megmerevedését, a fantáziátlanságot és tehetetlenséget jelzi” – fogalmazott Magyari.

A szociológus ugyanakkor úgy látja, a Fidesz-kormány kivonult az erdélyi autonómiavita mögül. „Kimondatlanul persze, hiszen Orbán Viktorék nem szeretnének népszerűségükből veszíteni emiatt, az autonómia nemcsak nem támogatandó a mai magyarországi politikai mainstream szerint, hanem egyenesen vörös posztó” – mondta a szociológus. Azzal érvelt: nem lehet a határon túli politikájában „autonomista” az a párt és pártvezér, aki minden területen felszámolta a meglévő, úgy ahogy, de működőképes autonómiákat, végső soron a fékek és ellensúlyok kialakult rendszerét. Szerinte ezért nevetséges azt hinni, hogy Orbán Viktor és a Fidesz támogatja a Székelyföld potenciális autonómiáját, ehelyett inkább a Kárpát-medence Budapest központú behálózatosítására készül. Erre utal szerinte Szász Jenőnek, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet vezetőjének az a kijelentése is, hogy összefüggő Kárpát-medencei magyar hálózatokat szeretne kiépíteni. „Szász Jenő világossá tette, úgy gondolja: a külhoni magyarság számára csak Budapestről lehet őszinte jövőképet felvázolni. Ezért illúziót kerget, aki azt gondolja, a Fidesz és a vezetője az autonómiaharc mögé áll” – fogalmazott Magyari.


Ossza meg másokkal is!



Szóljon hozzá!