Édeshármas, elmaradt randevúval
2012. 10. 30. 12:09Óvatos lépéseket tett az RMDSZ irányába, és az Erdélyi Magyar Néppártot kiáltotta ki fő ellenfelének tisztújító kongresszusa után a Magyar Polgári Párt. Az MPP új elnöke, Bíró Zsolt el sem ment a Toró T. Tibor kezdeményezte találkozóra, ehelyett Kelemen Hunorral tárgyalt a magyar szervezetek együttműködésének szükségességéről. Cseke Péter Tamás összefoglalója.
Átrendeződött a három erdélyi magyar politikai szervezet közötti viszonyrendszer a parlamenti választási kampány előtti hetekben. Míg korábban az RMDSZ az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) és a Magyar Polgári Párt (MPP) közös ellenfele, sőt ellensége volt, tisztújító kongresszusa után az MPP „fegyvert fordított”: Kelemen Hunorék helyett már Toró T. Tiborékra tüzel. Ezzel egy időben a polgáriak nyitásra utaló gesztusokat tettek az RMDSZ irányába.
Az MPP nem tudott kiegyezni az EMNP-vel
A polgáriak pálfordulásának előzményéhez tartozik, hogy közös ellenség ide, közös ellenség oda, az EMNP megalakulása után az új erdélyi magyar párt és az MPP viszonya soha nem volt felhőtlen. A néppártiak védnöke, Tőkés László és a polgáriak korábbi elnöke, Szász Jenő kölcsönösen „az erdélyi magyar jobboldal ügyének” elárulásával vádolták egymást. Az EMNP elnöke, Toró T. Tibor több alkalommal meg is fogalmazta: a két párt választási összefogásának akadálya éppen Szász Jenő személye. Az MPP elnöke ugyanis következetesen elutasította azt a néppárti javaslatot, hogy jelöltjeik az EMNP színeiben induljanak a decemberi megméretkezésen. Arról a Toró-javaslatról pedig hallani sem akart, hogy a két politikai szervezet a jövőben összeolvadjon. Ezért amikor Orbán Viktor magyar kormányfő egy váratlan húzással a Nemzetstratégiai Intézet megalakítására és vezetésére kérte fel Szászt, s ő az új feladata miatt lemondott a pártelnöki székről, az EMNP vezetői úgy gondolhatták: eljött az idő, megnyílt a lehetőség az MPP „bedarálására”. Nem így történt.
Az MPP Bíró Zsolt marosvásárhelyi újságírót választotta pártelnöknek Szász Jenő megüresedett székébe. A párt kurzusa azonban nem változott. Mi több, a kongresszusukon elfogadott határozat szerint a választási együttműködés forgatókönyvei között első helyen szerepelt, hogy nem az MPP-seknek kellene majd indulniuk az EMNP színeiben, hanem fordítva: a néppártiaknak kell felkérezkedniük a polgári jelöltlistákra. Bíró Zsolték a helyhatósági választásokon elért jobb eredményeikre hivatkoztak, illetve arra, hogy az MPP „az első igazi jobboldali párt” Erdélyben. A polgáriak új elnöke ezzel a forgatókönyvvel a zsebében ment el a kongresszus után tárgyalni a néppártiakkal a választási együttműködésről. A tárgyalások két találkozó után kudarccal értek véget. A harmadik – eredetileg még betervezett – találkozót az MPP mondta le.
„Toróék zavarban voltak” Az egyeztetések hátteréről az MPP tárgyalódelegációjának egyik tagja, Kulcsár Terza József az Erdélyi Riportnak elárulta: a találkozókon Toróék „nagyon zavarba jöttek” a polgáriak ajánlatától. A politikus emlékeztetett arra, hogy az EMNP vezetői „mindig azt hangoztatták”: a két párt közeledésének akadálya Szász Jenő volt. „Azt is mondták: ha nem Szász Jenő lett volna az MPP elnöke, akkor ők nem alakítottak volna új pártot. Szász Jenő már nem elnöke a pártnak, ezért természetesnek vettük, hogy elfogadják az ajánlatunkat. Arról nem is beszélve, hogy mi mindenféle külső segítség, pénz, paripa, fegyver nélkül többet bizonyítottunk, mint ők” – magyarázta Kulcsár Terza.
A kudarcos tárgyalások után az MPP közleményben tudatta: „Sajnálattal veszi tudomásul, hogy az EMNP a függetlenséget garantáló garanciák esetén is mereven elzárkózik az MPP színeiben való indulás gondolatától és csak az önálló indulást tartja elfogadhatónak.” Meglátásuk szerint a három politikai párt versengése veszélybe sodorja a romániai magyar parlamenti jelenlétet. Leszögezték, a december 9-i választásokig az erdélyi magyar közélet minőségi és erkölcsi korrekciójának rendelik alá politikai cselekvésüket.
Az EMNP elnöke, Toró T. Tibor és alelnöke, Papp Előd egy marosvásárhelyi sajtótájékoztatón reagált a történtekre. Elmondták: aznapra tervezett találkozójuk az MPP küldöttségével nem valósult meg. Tájékoztatásuk szerint előző nap értesítette őket Bíró Zsolt MPP-elnök arról, hogy az együttműködésnek egyetlen módját látják megvalósíthatónak: ha a néppárti jelöltek a polgáriak színében indulnak a választásokon.
Ezzel az EMNP nem értett egyet. „Nem azért hoztunk létre pártot, nem azért támogatnak választóink, hogy egy másik párt színeiben induljunk” – magyarázták Toróék, akik szerint az egyezség Szász Jenő miatt hiúsult meg. Úgy vélik: Szász már nem elnöke ugyan az MPP-nek, ám még mindig nagy befolyást gyakorol pártjára. Az EMNP vezetői közölték: az MPP-vel való egyeztetések kudarca után a párt 40 szenátori és 40 képviselői kerületben indít jelöltet a választásokon Erdélyben. Néhány napra rá Kolozsváron jelentették be: 39 képviselő- és 40 szenátorjelöltet indítanak.
A második kikosarazás A tárgyalások kudarca után Toróéknak egy újabb, akár övön alulinak is mondható ütést is el kellett szenvedniük Bíró Zsoltéktól. Az EMNP elnöke a marosvásárhelyi sajtótájékoztatóján jelentette be: nyílt levélben kérte az RMDSZ és az MPP elnökét, hogy október 25-én üljenek tárgyalóasztalhoz, fogalmazzák meg azt a „nemzeti minimumot”, amelyet valamennyien képviselnek majd a parlamentben, és alakítsanak ki közös álláspontot az Erdélyi Magyar Egyeztető Fórum (EMEF) új tartalommal való megtöltéséről is. A találkozó apropóját az erdélyi magyarság autonómiaigényét először kinyilvánító Kolozsvári nyilatkozat elfogadásának 20. évfordulója adta volna.
Az nem számított meglepetésnek, hogy a hármas találkozóra szóló meghívót az RMDSZ elhárította. Kelemen Hunor szövetségi elnök azt mondta: értelmetlennek tartja az EMEF összehívását a decemberi választások előtt. „A választások után ez esetleg lehetséges” – tette hozzá. A politikus szerint „mérhetetlen cinizmusra vagy mérhetetlen amatőrizmusra” vall, hogy az EMNP saját kampányrendezvényére hívja tárgyalni a versenytársait.
Ám elutasította a találkozót az MPP is. „Nem volt megfelelően előkészítve, az EMEF újraélesztéséről nem lehet kutyafuttában tárgyalni. Nem zárkózunk el ennek az intézménynek a tartalommal való felöltésétől, de ennek előkészítésére nem elég két nap” – magyarázta távolmaradását az Erdélyi Riportnak Bíró Zsolt.
MPP: az RMDSZ nyitottabb Az MPP részéről érkező ütés azért lehetett az EMNP számára övön aluli, mert éppen aznap, amikorra Toró meghirdette az EMEF újraélesztéséről szóló találkozót Kolozsvárra, Bíró Zsolt a kincses városban tartózkodott. Csakhogy nem Toróval akart tárgyalni, hanem az RMDSZ elnökével. Kelemen Hunor a szövetségi elnöki hivatalban fogadta az MPP delegációját. A találkozó után az RMDSZ konkrétumokat nélkülöző közleményt adott ki, amely szerint a szövetség a romániai magyar közösség minden tagja iránt elkötelezett, és ennek jegyében keresi az együttműködés lehetőségeit, valamint a közös fellépés formai kereteit az MPP-vel.
A polgáriak ennél többet árultak el az RMDSZ-szel folyatott tárgyalásokról. Kulcsár Terza József az Erdélyi Riportnak elmondta, a találkozót azért kezdeményezték, mert – mint fogalmazott a háromszéki elnök – erre a párt kongresszusán elfogadott határozat kötelezi őket. „Akkor arról határoztunk, hogy tárgyalásokat folytatunk az RMDSZ-szel és az EMNP-vel arról a nemzeti válogatottról, amely a magyarságot képviselhetné a parlamentben” – magyarázta.
Kulcsár Terza elmondása szerint „sok konkrétum nem volt” a találkozón, ám abban meg tudtak állapodni a felek, hogy lehetnek közös pontjai az együttműködésnek. „A nemzeti válogatott létrehozásának már technikai akadályai vannak, ám abban egyet tudtunk értetni, hogy a választások előtt, a kampány idején nem ütünk olyan sebeket egymáson, amelyek ellehetetlenítenék a választások utáni együttműködést” – magyarázta. Hangsúlyozta: az MPP álláspontja szerint az erdélyi magyar pártoknak csak az önkormányzati választásokon kellene versengeniük, a parlamenti választásokon pedig együttműködésben kellene gondolkodniuk.
Kulcsár Terza kifejtette, hogy az MPP csalódott az EMNP-ben. „Toró T. Tiborék most is azzal foglalkoznak, hogy elszédítsék, elcsalják az embereinket és az esetleges jelöltjeinket. A pártérdeket tartják szem előtt, nem a nemzeti érdeket” – jelentette ki.
Az MPP országos elnöksége lapzártánk után döntött arról, hogy pártként vesz-e részt a parlamenti választásokon, vagy független jelölteket támogat. Kulcsár az Erdélyi Riportnak megelőlegezte: várhatóan a függetlenek támogatása mellett döntenek.
Ossza meg másokkal is!
Tweet
Szóljon hozzá!