Erdélyi Riport » Müzli » 22. oldal
Ponta a pápánál járt
Fogadta Ferenc pápa a Vatikánban Victor Ponta miniszterelnököt, aki egy Gheorghe Hagi által viselt és aláírt focimezt és egy ikont vitt ajándékba, utóbbit Daniel pátriárka küldte. A kormányfő Titus Corlãþean külügyminiszterrel, Rovana Plumb környezetvédelmi miniszterrel és Corina Creþu EP-képviselővel utazott a Vatikánba. A kormány korábbi közlése szerint Románia és a Szentszék együttműködéséről tárgyalnak emberi jogi, vallásszabadsági kérdésekben, illetve kulturális és oktatási programokban.
Ha egy héttel később mennek, vihettek volna kürtős kalácsot is.
TOVÁBB
Büntetés becsületszóra
Kínos helyzet állt elő Romániában az új büntető törvénykönyv életbe lépése után: két gyanúsított házi őrizetét rendelte el a bíróság, ám a kényszerintézkedés betartása ellenőrizhetetlen, mert a rendőrség még nem szerezte be a nyomkövető karpereceket. A Btk. előírásai szerint a házi őrizetbe vett személy csak a hatóságok engedélyével hagyhatja el otthonát. Speciális nyomkövető híján a kényszerintézkedés ellenőrzése „becsületszó” alapján történik: a gyanúsított megígéri, hogy nem hagyja el az otthonukat.
Ennél már csak az lenne viccesebb, ha csalás vagy hamis tanúzás miatt kellene üljön… otthon.
TOVÁBB
Udrea, a kizáró ok
Felfüggeszthetik, végső esetben ki is zárhatják a PDL-ből Elena Udreát – mondta Vasile Blaga pártelnök. Blaga azt nehezményezi, hogy Udrea nyilatkozataiban több alkalommal is támadta a pártot, ami választási évben rossz fényt vet a PDL-re. Udrea az államfőválasztással kapcsolatban azt mondta: Emil Boc indulását támogatná s nem Cãtãlin Predoiuét, akinek indulását 100 ezer párttag támogatta. Amúgy Boc nem is vett részt a belső választáson.
Még szigorúbb szankció lenne, ha Udreát lapos sarkú cipők hordására köteleznék.TOVÁBB
Ki visz minket a kísértésbe?
Jövőre kell jóváhagynia a Vatikánnak a Biblia szövegének új francia fordítását, melyen már a kilencvenes évektől nagy létszámú bibliatudós és írócsapat dolgozik. A Miatyánk szövegével kapcsolatban mindössze egyetlen probléma merült fel: az ima hatodik kérése, vagyis a „ne vígy minket kísértésbe.” Az új változat így szólna: „ne engedd, hogy kísértésbe essünk”. Az eisphero görög ige szó szerint bevisz, bevezet jelentéstartalommal bír, egy valamiféle befelé irányuló mozgást fejez ki. Az eddigi fordítás „vígy” igéje viszont már arra utal, hogy a kísértésbe Isten visz minket, miatta esünk bűnbe.
Vajon miért csak a franciáknak szúrt szemet ez a különbség?
TOVÁBB
Ötszáz bizony
Olyan, mint a többi. Majdnem olyan. Mert a bekötött évfolyamokba azért bele-beletekintgettünk ezen a héten, könnyen magával ragadja az embert a kerek számok bűvölete. Igen, ez a tizenegy éve a lappiacra lépett Erdélyi Riport ötszázadik száma. A kezdet heteiben alapító főszerkesztőnk egy neves publicistával polemizálva azt írta vitapartnerének, hogy igazát majd az bizonyítja, ha eljutunk az ötszázadik számig. Sokan akkor inkább azt vizionálták, egy évig sem tartunk ki. A médiafelület, ahol ez megjelent, jó ideje megszűnt.
Ötszáz bizony, persze nem mindig dalolva. Esetleg újragondolva, újratervezve, egymásból erőt merítve menni tovább. De ha a lap arculatán újítunk is olykor, arcunkat megőriztük, s nem írtunk le hajtűkanyarokat. És ami a legfontosabb, akiket ötszáz számmal ezelőtt a barátainknak tudhattunk, most is azok. Az értékek, amelyeket fontosnak gondoltunk, ma is elsődlegesek. Köszönet a barátoknak, minden volt és jelenlegi kollégának, de mindenek előtt az Olvasónak, aki hétről-hétre papírra nyomtatva vagy a képernyőn az Erdélyi Riportot választja. Mást nem is ígérhetünk, mint azt, hogy mire az ötszázadikat kézbe veszi, már javában készül az ötszázegyedik, hétköznapi szám.
TOVÁBB
Zöld lámpára vár a követ
Késik a román külügy beleegyezése Zákonyi Botond leendő bukaresti magyar nagykövet hivatalba lépéséhez, miután a magyar fél július 21-én benyújtotta ez irányú kérését. Füzes Oszkár eddigi nagykövet a nyár folyamán elhagyta Romániát, a külügyminisztérium sajtóért és kulturális diplomáciáért felelős helyettes államtitkárságára kerül. Bukarestben jelenleg Polonyi Géza diplomata vezeti ügyvivőként Magyarország külképviseletét. Zákonyi Botond, aki a Magyar Külügyi Intézet vezetője volt, a késésről azt mondta: „ennyi még belefér.”
Híreink szerint a késedelem oka, hogy a román külügy ragaszkodik hozzá, Zákonyi a Sólyom Airways menetrendszerű járatával érkezzen.
TOVÁBB
Nem csúszott a pénz
Dan ªova nagyberuházásokért felelős miniszter azt állítja: pénzt ajánlott fel számára egy nagy építkezési cég, a Selina igazgatója, hogy kapjon megrendeléseket az Országos Út és Autópálya Társaságtól. Az eset több hónapja történt Kínában, egy szállodában. A miniszter szerint a csúszópénz felajánlása szemtanú jelenlétében történt, s a jelenetet a kínai szálloda egyik térfigyelő kamerája is rögzítette. Cãlin Roman elismerte, tárgyalt Dan ªovával Kínában egy üzletember-találkozón, azt azonban tagadja, hogy csúszópénzt ajánlott volna fel a miniszternek.
Szemtanú és kamera jelenlétében nem is illik az ilyesmi.
TOVÁBB
Párhuzamos lovak
Miután pótcselekvésnek nevezte az aláírásgyűjtést, Toró T. Tibor, az EMNP elnöke azt szorgalmazza, hogy az RMDSZ és az Erdélyi Magyar Néppárt egyszerre gyűjtsön aláírásokat az RMDSZ-nek a fejlesztési régiókra vonatkozó népszavazási, illetve az EMNP-nek az autonómiára vonatkozó kezdeményezéséhez. Toró úgy véli, a párhuzamos aláírásgyűjtések „lefárasztják a közösséget”, különösen zavarónak tartja, hogy míg az EMNP az autonómiára gyűjti az aláírásokat, az RMDSZ a fejlesztési régiókra. „Akkora a különbség a kettő között, mint az igásló és a hintaló között” – fogalmazott az EMNP elnöke.
Viszont a hintalóval remekül lehet egy helyben topogni.
TOVÁBB
MOST MINDEN KLIKK NYER!
Naponta frissülő weboldalunkon most nyerhet is. Aki augusztus 1. és szeptember 30. között valamelyik anyagunkat megosztja a Faceboook-on és/vagy hozzászól, az automatikusan nyer egy könyvet a Riport Kiadótól. Azok között, akik a legtöbb anyagunkat megosztották, 200 lejes pénzdíjat, továbbá 10 negyedéves és 3 féléves előfizetést sorsolunk ki.
Ne hagyja a politikusokra a megosztást! Inkább osszon Ön, és nyerjen!
TOVÁBB
Szabad a kritika
Bármilyen sértő kifejezéseket használva büntetlenül megmondhatja mindenki a magáét mostantól kezdve a francia elnöknek. A parlament ugyanis felülírt egy 1881 óta érvényben lévő törvényt. Az eddigi regula értelmében: ha valaki nyilvánosan trágár szavakkal minősítgette az elnököt, az ellen automatikusan szabálysértési eljárást indítottak. Egy 2008-ban megbírságolt férfi perre ment, s bírái végül a szólásszabadság mellett tették le voksukat.A kritikával alighanem élni is fognak, hiszen a jelenlegi államfő, Francois Hollande minden idők legnépszerűtlenebb francia elnöke.
TOVÁBB