Ziccer

2010. 12. 30. 11:24Ha ezzel a háttérrel sem tudják a maguk oldalára fordítani a többséget, ha ezt a ziccert sem tudják kihasználni, akkor hosszú távon nincs értelme Viktoréknak további pénzt, energiát fektetni a Tőkés-projektbe. Leegyszerűsítve így mutat a Demokrácia Központok január 3-i startja előtti helyzet a rommagyar politikában.
Az új esztendő politikai csatározásai mindenképpen a kettős állampolgárság körül koncentrálódnak, amelynek egyelőre sem politikai, sem társadalmi következményeit nem ismerjük. Nem tudjuk például, hogy a Kárpát-medencében hányan igénylik majd a könnyített honosítást, s közülük hány új magyar állampolgár akar majd valóban Magyarországon élni. Nem egyértelmű e folyamat magyarországi megítélése sem. A politikai következményről az anyaország esetében akkor lehet beszélni, ha az állampolgársághoz szavazati jog is tartozik majd. Rövidebb távon viszont annak kell kiderülnie, hogy az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács helyzetbe hozása a Demokrácia Központok alapításával, az RMDSZ látványos kizárása a tájékoztatási folyamatból milyen következményekkel jár. (Már önmagában szembeötlő, hogy ilyen Demokrácia Központokat Románián kívül egyetlen más szomszédos országban nem nyitnak, ami jelentheti azt, hogy mindenütt másutt már tökéletesen működik a demokrácia, vagy jelenti inkább azt, hogy másutt már sikerült „működőképessé tenni” a helyi magyar közösségek megosztását.) Az MPP nehézkes, hosszadalmas bejegyeztetését annak idején elsősorban a megfelelő infrastrukturális háttér nehezítette, a honosítási eljárásban információkkal szolgáló központok tökéletesen betölthetik azt a szerepet, amit az Erdélyi Magyar Néppárt elindítása szükségessé tesz. Persze, a Kárpátokon túli megyékben így sem lesz könnyű híveket találni az új pártnak, s most az is kétséges, hogy a Cotroceni Palota ura besegít.
Közben persze megtartja majd nagyváradi tisztújító kongresszusát az RMDSZ is, s ugyan most, karácsony előtt Kelemen Hunor szövetségi elnöksége a legvalószínűbb, szinte biztos, hogy nem mindenki jelentette be indulási szándékát, aki ezt a lehetőséget mérlegeli. Markó reménybeli utódjának persze most az a fontos, hogy minden területi szervezet jelölését a lehető leghamarabb megszerezze, hiszen akkor, ha csak Bãsescu elnöki tanácsosával kell majd megmérkőznie, akkor a választás aligha okoz nagy izgalmakat. A Fideszhez való viszonyulás a következő hetek fontos kongresszus előtti témája lehet, s bizony nem könnyű úgy a Szövetség politikusának lenni, hogy miközben a szervezetet a magyar kormány látványosan mellőzi, ezekre a gorombaságokra baráti megnyilvánulásokkal ildomos felelni. Zavarában olyan RMDSZ-vezető is akadt, aki majdhogynem üdvözölte az EMNT pártalapítási szándékát, gyanútlanul kapkodva a Tőkés-féle összefogás keserédes mézesmadzagja után.
Ami az egyik oldal számára ziccer, a politikai megerősödés lehetősége, az a másik oldal szemszögéből inkább bravúrnak számítana, mármint az eddigi pozíciók megtartása helyi és országos struktúrákban. Ezzel együtt nincs oka ma az RMDSZ-nek kishitű kompromisszumok után kapkodnia. A létező RMDSZ ma mindenképpen hasznosabb, mint a nem létező Néppárt.



Ossza meg másokkal is!



Szóljon hozzá!