Férfidömping a rajtvonalnál
2012. 09. 18. 19:49Erős túlzás lenne azt állítani, hogy valóságos jelöltállítási láz vett volna erőt az RMDSZ-en a decemberi parlamenti választás előtt: még a befutó körzetek többségére is egyetlen induló a jellemző, az esetek zömében a jelenlegi képviselő vagy szenátor indulási szándéka ismert, a Székelyföldön kívül minimális azon kerületek száma, ahol többen is pályáznak mandátumra. A szórványban, illetve a Kárpátokon túli kerületekben pedig még tart a jelöltvadászat, ami nem egyszerű feladat, hiszen a mandátumkiosztás sajátossága miatt elméletileg bárhonnan bepottyanhat valaki a törvényhozásba, tehát minimális alkalmasság mindenütt elvárás. Ugyanez vonatkozik a határon túli választási kerületekre is, legutóbb az afrikai és közel-keleti választói gyarapították az RMDSZ képviselőinek a számát.
Ahogy négy esztendővel korábban, most is azok mehetnek biztosra, akik a maguk körzetében képesek megszerezni az abszolút többséget. Annak is jelentősége van, hogy a szövetség valamennyi körzetben képes legyen maximálni a szavazatok számát, hogy országosan képes legyen teljesíteni az 5 százalékot. Ez nem kis mértékben attól is függ, hogy decemberre milyen mértékben mozgósítja a román szavazókat a kormányzó szociál-liberális szövetség és az új jobboldali tömörülés összecsapása, meghaladja-e a román részvétel aránya a magyarokét. Ez különösen akkor lesz érdekes, ha tartósnak bizonyul az USL népszerűségének másfél hónapja tartó csökkenése, illetve a Traian Bãsescu elnök köpönyege alól kibújt új jobboldali centrum kedveltségének, ismertségének növekedése. Utóbbin az is segíthet, hogy októberben az Európai Néppárt bukaresti kongresszusán ismert európai személyiségek jelenléte segíti az ellenzék embereit.
Minden bizonnyal az RMDSZ is igyekszik majd hasznát venni Barrosoék romániai vendégeskedésének, bár az RMDSZ legtöbb, befutó körzetében induló jelöltje nem küzd ismertségi problémákkal, hiszen még azok közt, akik eddig nem voltak tagjai a törvényhozásnak, ismert közéleti személyiségek vannak: miniszter, államtitkár, volt nagyvárosi polgármester, alpolgármester, megyei ügyvezető elnök.
Ugyan a jelöltekről a végső szót egy központi testület, a Szövetségi Állandó Tanács mondja ki, a legtöbb döntés helyben, megyei szinten történik. A viszonylag kevés többes jelölés annak tudható be, hogy a területi szervezetekben bizonyára nem titok, kinek az indulását támogatják a helyi döntéshozók. Háttér-egyeztetésekre utal, hogy több esetben lehetünk tanúi cseréknek: egyik körzetből másikba tartó képviselő, képviselőségről szenátorságra váltani igyekvő politikusra is akad példa, illetve szenátori posztról képviselőség felé tartóra is.
A kevés új arc mellett szembetűnő, hogy elenyésző a fiatal jelölt, s még kevesebb nőt találni a jelöltek között, a hölgyek közül jelenleg csupán ketten rendelkeznek reális eséllyel a bejutásra, egyébként mindketten Biharból. Jó lenne, ha a meglepetés-mandátumok megszerzői közt akadna még női induló, hiszen ez az arány a nemek között ma Európában gyakorlatilag elfogadhatatlan.
Szűcs László
Ossza meg másokkal is!
Tweet
Szóljon hozzá!