Áthidaló megoldások
2015. 05. 12. 16:14Érdekes párhuzamokat kínál egy dél-afrikai politikai párt vezetőváltása, legalábbis arra jó, hogy eljátsszunk lehetséges párhuzamok és fejlemények gondolatával. Szűcs László írása.
Szokatlan módszerhez folyamodott népszerűsége, társadalmi elfogadottsága érdekében a Demokrata Szövetség (DA) – ismerősen csengő nevű, valójában dél-afrikai ellenzéki – párt: fekete elnököt választott. Hogy ez arra miért szokatlan? Mert a DA az országban alig tíz százaléknyi hányadot kitevő fehér kisebbség tömörüléseként ismert, ha nem is klasszikus értelemben vett etnikai párt. S hogy nem kizárólag a fehéreké, az is jelzi, hogy a legutóbbi választáson 22 százalékot kaptak, ami nem sokat ér a néhai Mandela-féle Afrikai Nemzeti Kongresszus hatvan százaléka mellett, de egy stabil második helyhez elég.
Valami hasonló történhetett, mint amit Szlovákiában a Híd képvisel, sőt, még ennél is szokatlanabb, radikálisabb a személycsere. Ami esélyt adhat a fekete politikus, Mmusi Maimane vezette fehér hátterű, ám korábban sem Apartheid-párti, a faji megosztottságot elutasító szövetségnek, az az, hogy a kétharmados túlsúllyal rendelkező kormánypárt népszerűségét mind jobban tépázzák a korrupciós botrányok. Hasonlókra Dél-Afrikánál közelebbi példákkal is tudunk szolgálni.
Ám a hasonlóságoknak itt alighanem hamar a végére is érünk, ugyanis annak mifelénk nem sok realitása lenne, hogy a politikai térnyerés érdekében például román nemzetiségű szövetségi elnököt válasszanak az RMDSZ élére. Erre körülbelül annyi az esély, mint hogy magyar nemzetiségű legyen a román államfő. (Az a tény ne bizonytalanítson el senkit, hogy történetesen az ország jelenlegi elnöke nem román etnikumú.) Azért tudnék mondani néhány olyan európai uniós tagállamot, ahol mindkét változat működőképes lehetne, ahogy az is, hogy bevándorolt szülők színes bőrű gyermeke lásson el fontos közfeladatot.
Nem mellékes, milyen program végrehajtására kap bizalmat a Demokrata Szövetség új vezetője, foglalkozik-e majd Maimane a dél-afrikai fehér (esetleg az ugyancsak népes ázsiai) kisebbség sajátos érdekvédelmével, vagy inkább általános társadalmi-gazdasági ügyeket visz. Felénk fordítva a kérdést: hitelesen tudna-e fellépni (s vajh milyen eredménnyel) egy román nemzetiségű szövetségi elnök a mi Demokrata Szövetségünk színeiben az anyanyelvhasználat, netán delikát zászló- és himnuszügyében? Egy ilyen szituáció a vég lenne vagy valaminek a kezdete?
Hogy érdemes eljátszani a lehetséges politikai változások gondolatával, annak okát abban látom, hogy a korrupciós botrányok nem csak Afrika déli csücskében, hanem Európa közép-keleti részében is megrendíthetik a bizalmat a teljes politikai elitben, növekedhetnek a társadalmi feszültségek (lásd a napokban a Zsil-völgyi fenyegetéseket), ezek okán reális az esélye radikális, euroszkeptikus pártok felfutásának (lásd Görögország).
Márpedig a radikalizmus célpontja mi más lehetne, mint valamely kisebbségi csoport. Bőrszín, nyelv, vallás – valami mindig akad, ami a lényegi dolgokról elterelje a figyelmet.
Ossza meg másokkal is!
Tweet
Szóljon hozzá!