Véget ért a bábosok fesztiválja
2015. 10. 11. 19:36Díjkiosztóval és a kecskeméti Ciróka Bábszínház Hamupipőke előadásával Nagyváradon véget ért a II. Fux Feszt, az Erdélyi Hivatásos Bábszínházak Fesztiválja. A megméretkezést vállaló előadások közül a szakmai zsűri a nagyváradi Liliput Társulat A helység kalapácsa címűt ítélte a legjobbnak. Jogosan. Simon Judit tudósítása.
A temesváriak Csomótündére tetszett a legjobban a gyermekzsűrinek
A második alkalommal megszervezett seregszemlén mindegyik erdélyi magyar bábtársulat, illetve gyermek és ifjúsági színház részt vett, de a huszonkét előadásból csak hat szállt versenybe a díjakért. Ennek ellenére a három zsűrinek (szakmai, pedagógus, gyerek) nem volt könnyű feladat eldönteni, kiket állítsanak dobogóra. A szakmai zsűri három elismerés fölött rendelkezett: Nívódíj – a legjobb előadásnak, ami egyben a fesztivál fődíja, a legjobb látványért a Fux Pál-díj, és a legjobb színészi alakításért járó díj. Egy-egy elismerést adhattak a pedagógusok és a gyerekek.
A szervező, a nagyváradi Szigligeti Színház Liliput Társulata szándéka szerint a Fux Feszt verseny és találkozó is egyben, hogy a társulatok ne csak megmérettessenek, hanem megismerjék egymás munkáját.
Egyben végignézve az elmúlt időszakban készült előadásokat, kialakul a kép, hol tart a magyar nyelvű báb- illetve gyermek- és ifjúsági színház művészi szempontból.
Sára, Dóra és Tamás alkotta a szerzővel kiegészülve a gyermekzsűrit
Különböző legjobbak
A szombati díjkiosztó ünnepségen Botházy-Daróczi Réka, a Liliput Társulat művészeti vezetője elsőként a pedagógus zsűri döntésének ismertetésére és indoklására kérte a színpadra Pető Csilla tanfelügyelőt, gyermekpszichológust. A pedagógusok a kolozsvári Puck Bábszínház Ha én lennék Mátyás király előadását ítélték a legjobbnak. Az indoklás szerint azért, mert leginkább ez a produkció szólt a gyerekekhez. A darab szerzője Demeter Ferenc, az előadást Urmánczi Jenő állította színpadra, díszlet- és jelmeztervező Liviu Bora, zeneszerzők Csokán Raul, Urmánczi Jenő.
A gyermekzsűri hosszasan tanácskozott. Ezen a megbeszélésen én is részt vettem, és tanúsíthatom, a fagylaltok ellenére is forró maradt hangulat. Sára (8 éves), Dóra (11) és Tamás (16) meglepően részletesen beszélt az előadásokról. Két produkció jöhetett számba, mint díjesélyes, a nagyváradi Liliput Társulat A helység kalapácsa és a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház bábtársulatának a Csomótündér című előadása. Végül úgy döntöttek, a díjat a temesváriak Gimesi Dóra által írt darabjából készült előadásnak adják. A Csomótündért Bereczki Csilla rendezte, Miareczky Edit tervezte a díszleteket és jelmezeket, Baczó Tünde a színpadi mozgást Tijana zenejére. Tamás, a gyermekzsűri korelnöke a díjkiosztó ünnepségen azzal indokolta a döntést, hogy szerintük ez volt a legkreatívabb, s szellemesebb előadás.
Ha én lennék Mátyás király - a kolozsváriak előadását a pedagógus zsűri díjazta
Otthon marad a fődíj
A temesvári előadás elnyerte a szakmai zsűri által odaítélt Fux Pál-díjat is a legjobb látványért. Kozsik Ildikó bábszínész, teatrológus indoklása szerint a Csomótündér látványvilága hatásos, művészi.
Zsigmond Andrea kritikus beszélt a szakmai zsűri dilemmáiról a legjobb színészi alakítás díjával kapcsolatosan. Elmondta, szinte minden előadásban voltak jó alakítások mind színészi, mind bábmozgatási szempontból. Végül úgy döntöttek, azt a produkciót díjazzák, amelyben „a legtöbb jó teljesítmény jutott egy négyzetméterre”. Így esett a választásuk a sepsiszentgyörgyi Cimborák Bábszínház Verstől versig című előadására. A legjobb alakításért járó díj nyertes előadását Nagy-Kopeczky Kálmán állította színpadra. Akik a díjat kiérdemelték, a szereplők: Gulácsi Zsuzsanna, Lukács Emőke, Péntek Zsuzsa, Demeter Ferenc, Horváth Tas, Nagy K. Kálmán, Nagy Lázár József, Páll Gecse Ákos.
A gyermekzsűriben nagy izgalom előzte meg a nívódíj bejelentését, ugyanis nagyon szurkoltak, hogy A helység kalapácsa is kapjon elismerést. Az öröm is nagy volt, amikor Botházy-Daróczi Réka bejelentette, a fesztivál fődíját a szakmai zsűri a Liliput Társulat előadásnak ítélte. Horányi László színművész indoklása szerint pontossága, a szöveg, a bábok, a játék, a zene összhangja, valamint a színészi alakítások tették kiemelkedővé a nagyváradiak előadását. A rendhagyó irodalomórát, amit nem csak gimnazistáknak szántak az alkotók, Bartal Kiss Réka állította színpadra, Rumi Zsófia tervezte a díszleteket és a jelmezeket, a zene Szőke Kavinszky András, a koreográfia Brúgos Sándor Csaba munkája. A helység kalapácsa szereplői: Oláh Anikó, Csepei Róbert, Daróczi István, Hanyecz Debelka Róbert. Zenészek: Csepei Róbert, Varga Imre, Haraji Adalbert.
Ossza meg másokkal is!
Tweet
Szóljon hozzá!