Sapixel, fotók a zajról és az érzésekről

2013. 06. 05. 15:00

A Sapixel nemzetközi fotópályázat, amelyre zaj és érzések tematikában lehetett beküldeni fényképeket, nemcsak a hazai fotóművészek, hanem számos külföldi alkotó érdeklődését is felkeltette. A kolozsvári Diákművelődési Ház Európa termében megszervezett díjkiosztón Varga Melinda járt.


Kanadától Lengyelországon át Indiáig több mint négyszáz fotó mesélt a zajról és az érzésekről, két olyan témáról, amellyel a huszonegyedik század problémáit leginkább körül lehet írni. A zaj, amely körülvesz minket, amely megszokott velejárója a mindennapjainknak, az állandó nyüzsgés az utcán, a nagyvárosban és ma már egyre gyakrabban, kisebb településeken, falvakon is, elkerülhetetlen. De nemcsak az utcán vagy épp munka közben találkozunk a zajjal, különböző hanghatások érhetnek minket a médián keresztül is. A rádió, a televízió, a világháló csupa hangvarázslattal bűvöli a ma emberét. A hang és a gyakran ehhez társuló vizuális világ annyira beépül a mindennapjainkba, hogy lassan más, finomabb ingereket képtelenek vagyunk érzékelni. Az illatokra, az érintésre, az ízekre nem figyelünk ma már annyira. Arról már nem is beszélve, hogy az olvasásra, a fantáziánk fejlesztésére, képzelőerőnk gazdagítására sem fektetünk akkora hangsúlyt, mint korábban, amikor nem voltak elérhetőek a különbnél-különb audiovizuális lehetőségek. Ma már ott van a készen megkomponált hang és kép, amit az agynak csak be kell szippantani. Persze, ezzel nem bírálni szeretném a modern technika vívmányait, csak arra hívnám fel a figyelmet, hogy olykor az ember hajlamos puszta kényelemből átesni a ló túloldalára. És ehhez kapcsolódik a Sapixel fotóverseny másik ugyancsak érdekes témája, az érzések is.
Közhely ugyan, de igaz: az érzések egyre kevesebb szerepet kapnak a modern ember életvitelében. Az érzelem nyűggé válik, ami megnehezíti az életünk, kevesebb időnk marad általa a munkára, na meg az ezzel járó állandó rohanásra. Kapcsolataink elhidegülnek. A baráti összejövetelek, beszélgetések egyre ritkábban kapnak helyet a mindennapjainkban, helyette ott a világháló, ahol akár ezer virtuális „barátunk” is lehet. Félünk szerelmesnek lenni, ezért gyakran olyan párkapcsolatban élünk, amely kényelmes, amellyel nem kell túl sokat foglalkozni. A családra, a gyerekeink szellemi, lelki fejlődésére is egyre kevesebb időt szánunk. Pedig az ölelést, a vidámságot, a szeretetet minden ember igényli, akkor is, ha fáradságra hivatkozva gyakran zárkózik el előle. Ehelyett egyre gyakrabban vagyunk agresszívek, elutasítóak, ridegek, mogorvák, idegesek, szomorúak, barátságtalanok, életuntak. Ezekre a problémákra is kívántak reflektálni azok az alkotások, amelyek a második alkalommal Sapixel nemzetközi fotópályázatra beérkezetek.
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem és a Kolozsvári Hallgatói Önkormányzat által szervezett verseny rengeteg érdeklődővel számolt idén is. Ami meglepő, túlnyomórészt külföldi fiatalok voltak nyitottak a megmérettetésre, hazai pályáról kevesebben kapcsolódtak be. A két éve első alkalommal megrendezett fotóverseny romániai diákokat vonzott leginkább, ezen belül is túlnyomórészt fotó szakos kolozsvári egyetemisták érdeklődtek, az akkori megmérettetés témája a stressz volt.
Idén csupán a tematikai megkötésnek kellett megfelelni, sem életkorbeli, sem képzettséget érintő feltételeket nem szabtak a szervezők, így nem meglepő, hogy nagyon sok amatőr művész is jelentkezett.
A pályázaton a hazai képírók mellett Kanada, Németország, Horvátország, Ausztria, India, Portugália, Szlovénia, Magyarország zömében fiatal alkotói mérték össze tudásukat, bemutatva egy-egy szemelvényt a világ különböző kultúráiból. Az indiai műalkotások több lokális jellegzetességre is reflektáltak a megadott témák keretén belül.
Érzések témában a zsűri – B. Marton Frigyes, Mira Marincas és Dorel Gãinã – az indiai Deepak Gupta, a lengyelországi Marek Lapis, a magyarországi Merl Antal György valamint a romániai Víg Tamás munkáit díjazta.
Zaj kategóriában Adelina Câmpean romániai, valamint Évi Oravecz németországi művészeket tűntette ki figyelmével a zsűri. Zaj témában Marek Lapis alkotása különdíjas lett. A nyertesek a szakmai elismerés mellett ötven euró értékű pénzdíjat kaptak.
A legjobbnak hetven alkotás, amely a gálaünnepségen is megtekinthető volt, hazai városokban is bemutatkozik majd, külföldön Mariborban és Budapesten szerveznek kiállítást.
Aki jövőre be szeretne kapcsolódni a versenybe, a kötelékek témán már most gondolkodhat, portré, szabad kompozíció, illetve tandem megjelenítési formákban lehet elkészíteni a pályamunkákat.



Ossza meg másokkal is!



Szóljon hozzá!