Elrajtolt a Könyvmaraton

2015. 10. 16. 11:09

Tegnap – október 15-én – útjára indult a VII. Nagyváradi Könyvmaraton az Illyés Gyula könyvesboltban. Az érdeklődők a rövid megnyitó után három új kötettel ismerkedhettek meg. Tasnádi-Sáhy Péter tudósítása.

 

Sorbán Attila (Szigligeti Színház) és Derzsi Ákos (Europrint) a megnyitón

 

Derzsi Ákos, az Europrint nyomda és kiadó vezetője felhívta a szép számmal összegyűlt hallgatóság figyelmét, hogy a most már hagyományosnak tekinthető rendezvény csak látszólag háromnapos, hiszen a támogatások csúszása miatt az év végéig tart majd rövidebb-hosszabb szünetekkel az újabb könyvbemutatók sora.
Sorbán Attila író, a Szigligeti Színház képviseletében kifejezte abbéli örömét, hogy a színház immáron negyedik éve társszervezője (idén a frissen átadott Szigligeti Stúdióban házigazdája is) lehet a rendezvénynek, mondván, mindig változik, hogy adott időszakban hány embert érdekelnek a könyvek, de ők viszont, akár íróként, akár olvasóként, égető személyes ügyüknek érzik az irodalmat.
Szűcs László, a Várad folyóirat főszerkesztője hangsúlyozta, a kultúra az egyik, sőt talán az egyetlen hatékony eszköz, amely valódi élő közösséget teremthet, és kifejezte abbéli örömét, hogy a Könyvmaraton is láthatóan betölti ezt a küldetést.

A nyitóbeszédek után az est háziasszonyaként Simon Judit, a Holnap Kulturális Egyesület vezetője átadta a szót Demény Péternek, aki Simonfi István (fotó) Hangulattan című kötetét mutatta be a szerzővel beszélgetve.
A Zilahról érkezett Simonfi elmondta, egyesek számára esetleg furcsa lehet az 56 éves korára tolódott „pályakezdés”, de úgy gondolta, mivel kultúrpolitikai okokból annak idején legfiatalabb elsőkötetes nem lehetett belőle, így megvárta, míg ő lehet a legidősebb, jóllehet már 11 évesen a Gittai István szervezte Zilahi Irodalmi Kör tagja volt.
Töretlen versíró kedvét azzal magyarázta, hogy míg élőszóban kizárólag a „szépasszonynak” szeret az otthon magányában megnyílni, egyébként jólneveltséggel palástolja érzelmeit, írásban sokkal könnyebben megragadja, és kifejezi azokat.
Ezután Sz. Benedek István: Kung mester árnyéka – A csendes amerikai nyomában (vietnámi úti esszé) című kötetet mutatta be Szűcs László a Németországban élő szerzőt évtizedek óta ismerő Szilágyi Aladár segítségét kérve. Sz. Benedek István mérnökként számos szabadalom tulajdonosa, angol és magyar nyelvű tanulmányok szerzője, emellett szenvedélyes utazó, aki mielőtt ellátogatna egy országba, minden „fellelhető és fellelhetetlen könyvet” áttanulmányoz az adott témában. Szűcs László szerint éppen ezért először neki sem volt könnyű megtalálni a kulcsot, hogy miként kell ezt a könyvet olvasni (mint aztán megfejtette, rövidebb részleteket ízlelgetve), hiszen időben is széles távokat jár be akár néhány oldal alatt is, térben pedig a világ bármely tájáról hazapillant a szerző szűkebb „sátorozó helyére” Biharba.
Az est zárásaként Demény Péter vette vissza a szót Karácsony Benő utolsó regényét, az Új élet kapujában-t méltatva, melyet, mint Simonfi István kötetének bemutatóját is, Mátyás Zsolt Imre színművész tett plasztikusabbá a felolvasott részletekkel.


Szűcs László (Várad folyóirat) és Simon Judit (Holnap Egyesület)

*

A szervezők pénteken délután 5 órától ismét mindenkit szeretettel várnak a Szigligeti Stúdió (Moszkva utca, Sonnenfeld Palota) Fehér termében.

Október 16., péntek, Szigligeti Stúdió

17.00 Eperjesi Noémi kiállítása – megnyitja: Simon Judit

17.30 Fehérfehéren – Athena Farrokhzad svéd költőnő versei – bemutatja Sall László, a kötet fordítója. Közreműködik: Firtos Edit színművész

18.15 Demény Péter: Kolindárium. Bemutatja, és a szerzővel beszélget: Sorbán Attila

19.00 Törzsasztal – Spiró György: Diavolina (regény) – bemutatja és a szerzővel beszélget: Kőrössi P. József

 

Fotók: Fried Noémi Lujza

 



Ossza meg másokkal is!



Szóljon hozzá!