Legitimációt kapott az RMDSZ

2012. 07. 04. 20:58

BORBÉLY LÁSZLÓ a helyhatósági választások legfontosabb hozadékénak azt tartja, hogy az erdélyi magyar szavazók bebizonyították: az RMDSZ-t tekintik legitim politikai képviselőjüknek. A szövetség politikai alelnökétől Cseke Péter Tamás kért gyorsértékelést. Interjúnk az Erdélyi Riport 2012/24. számából.

Melyek azok a helyhatósági választási eredmények, amelyek kellemes meglepetést szereztek az RMDSZ vezetői számára?

A legnagyobb pozitívum, hogy nemcsak megőriztük 2008-as pozícióinkat, de meg is erősödtünk a négy évvel ezelőtt elért eredményeinkhez képest. Ez érvényes a polgármestereink, megyei és helyi tanácsaink számára egyaránt. Történt ez annak ellenére, hogy az RMDSZ jelöltjeinek két másik magyar politikai szervezet jelöltjeivel kellett megmérkőzniük. Ezek az új magyar pártok csak azért jöttek létre, hogy megosszák az erdélyi magyarságot, ám nem érték el céljukat. Az erdélyi magyarok okosabbak és felkészültebbek, mint gondolnák egyesek: az egységre szavaztak június 10-én.

Melyek voltak a kellemetlen meglepetések?

Elvesztettünk két megyei tanácsot, ebben nagy szerepe volt az EMNP-nek és az MPP-nek. Idén többen voksoltak az RMDSZ-re, mint négy éve, ám a román választók is nagyobb számmal mentek el szavazni, mint 2008-ban. Kövér László házelnök és más magyarországi politikusok erdélyi kampányolásukkal olyan hangulatot gerjesztettek a román sajtó révén, hogy ez megijesztette a román szavazókat. Sokan úgy érezték, hogy veszélyhelyzet van, a magyarok ismét valami gonoszságra készülnek, ez pedig a magyar jelöltek elleni összefogásra késztette őket. Ezért vesztettük el Maros és Szatmár megyét, ezért nem szavazott sok román Szatmárnémetiben, Szászrégenben vagy Zsombolyán a magyar jelöltre, annak ellenére, hogy négy éve még támogatta Ilyés Gyulát, Nagy Andrást vagy Kaba Gábort.

Tehát Szatmárnémeti, Zsombolya és Szászrégen a magyarországi politikusok erdélyi látogatása miatt „esett el”?

Igen. Meggyőződésem, hogy az eredmények másként alakultak volna ezekben a városokban, ha a magyarországi politikusok nem szólnak bele kontraproduktív módon az erdélyi kampányba. Kövér László és Németh Zsolt kampánykörútja nyilvánvalóan a román pártok eredményein javított. Kövér László erdélyi látogatása nem segítette az MPP-t: akárhány helyszínre ment, csak néhány tucat személy volt kíváncsi a magyar házelnökre. Ellenben a magyarországi politikus erdélyi jelenléte a román pártok malmára hajtotta a vizet. Ez kimutatható számokban. Azokon a településeken mutatható ki, ahol a román szavazók négy véve még azt mondták magukban az urnáknál: „ügyes magyar polgármester vezeti a várost, ügyes magyar tanácselnök vezeti a megyét, és engem nem zavar, hogy magyarok”. Idén sokan közülük megtorpantak az urnáknál, és azt mondták magukban: „mégis a román jelöltre szavazok, mert a magyarokkal baj van”. Természetesen a román szavazókat befolyásolta az a váltáshangulat is, ami az egész országot uralta a helyhatósági választások előtt.

Ezek szerint a váltáshangulat a magyar szavazókat nem befolyásolta?

Nem, és ezért is tartom nagyon jónak a választási eredményeinket, mert mi évekig együtt kormányoztunk a demokrata-liberálisokkal. Az erdélyi magyarok azonban megértették azt, hogy az RMDSZ-nek pozitív szerepe volt ebben a kormányzásban. Köztudott, hogy megakadályoztunk egyes intézkedéseket, illetve hozzájárultunk bizonyos, a lakosságot pozitívan érintő intézkedéshez. A magyar szavazók különbséget tudtak tenni a másik kormányzó párt és az RMDSZ között, és a választásokon azt is bebizonyították: az RMDSZ-t tekintik legitim politikai képviselőjüknek. Ez szerintem a legfontosabb hozadéka a választásoknak.



Ossza meg másokkal is!



Szóljon hozzá!