Frunda György: Visszanyerhető a frontváros
2012. 06. 08. 09:09Bár tisztában van azzal, hogy a magyar pártok által támogatott ellenjelöltjei megosztják majd a magyar szavazatokat, az RMDSZ-es polgármesterjelölt román szavazatokra is számít, és bízik abban, hogy a frontvárosként emlegetett Marosvásárhelyen győzni tud. FRUNDA GYÖRGY szenátort a választási esélyeiről kérdezte Antal Erika.
Elvállalta a polgármester-jelöltséget a marosvásárhelyi helyhatósági választásokon. Szenátorként, az Európa Tanács parlamenti közgyűlése tagjaként nem jelentene visszalépést a politizálásban ez a tisztség?
Ez más politizálás. Nem magasabb szintű, nem alacsonyabb szintű, más. Valóban más kérdés megoldani Vásárhelyen a cigánykérdést, mint mondjuk Strasbourgban az Orosz Föderáció kérdését, de én ezt vállalom. Harmadik generációs marosvásárhelyi vagyok, szeretem a városomat, és annak érdekében, hogy a város szebb és jobb legyen, ezt meg tudom tenni. Ha megválasztanak polgármesternek, huszonkét év bukaresti és tizenkét év strasbourgi tevékenység után visszajövök, és a legjobb tudásom és lelkiismeretem szerint fogok tenni azért, hogy Marosvásárhely tisztább legyen, nyugodtabb legyen, becsületesebb legyen, és jobban éljünk. Ha nem választanak meg polgármesternek, akkor valószínű, hogy folytatni fogom a politikai karrieremet.
Vass Leventével, az RMDSZ által korábban támogatott jelölttel konfliktusban volt. Ez befolyásolta abban a döntésében, hogy elvállalta a polgármester-jelöltséget?
A konfliktusnak semmi köze nem volt ehhez. Elleneztem Vass jelölését, és el is mondtam a jelöléséről döntő RMDSZ-választmány zárt ülésén, hogy melyek a kifogásaim. Sajnos az idő múltával bebizonyosodott, hogy volt alapjuk a fenntartásaimnak, és nyilvánvalóvá vált, hogy Vass Levente ezt a küzdelmet nem tudja végigvinni. Az RMDSZ vezetőségének egyik nap azt mondta, végigviszi ezt a kampányt, másik nap azt, hogy nem. Később már feltételeket szabott az indulásához. Azt mondta, csak úgy viszi végig a kampányt, ha az RMDSZ képviselői helyet biztosít számára a parlamenti választásokon. Ez teljesen elfogadhatatlan, erkölcstelen, mert felmerül a kérdés: hogyan akarja elnyerni a polgármesteri tisztséget, ha abban gondolkodik, hogy ősszel képviselő legyen? Azért vállaltam el a jelöltséget, mert a történtek után az RMDSZ felkért, hogy vállaljam el. Két lehetőségem volt. Vagy azt mondom, hogy én megmondtam tavaly októberben, hogy Vass Levente nem megfelelő jelölt, egyétek meg, amit főztetek, vagy csapatemberként megpróbáljam Vásárhelyen erősíteni az RMDSZ-t. A tét számunkra azonban nemcsak a polgármesteri tisztség, hanem az is, hogy hány tanácsosunk lesz a helyhatósági választások után. A közvélemény-kutatások alapján reális a veszély, hogy az RMDSZ a tanácsosi tisztségek kevesebb mint egyharmadát foglalja majd el. Ez azt jelentené, hogy a román többség úgy dönt, ahogy akar. Ezt el kell kerülni. Emellett a marosvásárhelyieken múlik az is, hogy Lokodi Edit Emőke, a Maros Megyei Tanács jelenlegi elnöke újból elnök lesz-e vagy nem, illetve az is, hány magyar lesz a megyei önkormányzati képviselő-testületben. Tehát négyes célkitűzésünk van, s az utóbbi három legalább annyira fontos magyar szempontból, mint a polgármesterség visszanyerése.
Miután nem sikerült megállapodni közös magyar jelöltben, az EMNP Smaranda Enachét, az MPP Benedek Imrét támogatja a választásokon. Mennyire fognak megoszlani emiatt a magyar szavazatok?
Smaranda Enachéval és Benedek Imrével is többször tárgyaltam. Smaranda Enache, legalábbis az elején, azt mondta, kész visszalépni, ha lesz olyan jelölt, aki ugyanazokat az elveket vallja, és nagyobb esélye van, mint neki. Készült két közvélemény-kutatás, a másodikban már én is szerepelek polgármesterjelöltként, és sokkal jobban állok, mint Enache. Ennek ellenére azt mondta, nem lép vissza. Benedek Imre addig, amíg nem én voltam a polgármesterjelölt, előválasztásokat szorgalmazott, a közvélemény-kutatás elkészítése után pedig már nem kért belőle. A törvény sem engedi már meg a jelöltek formális visszalépését május 8. után, de bármikor bármelyikük azt mondhatja, tessék az esélyesebbre szavazni. Ezt nem fogják megtenni, ami nyilvánvalóan megosztja majd a szavazatokat is.
Nemcsak a magyar jelöltek osztják meg a magyar szavazatokat, sokat elvisz Dorin Florea jelenlegi polgármester is.
Ezzel az esélyem csökken, ez egyértelmű. Ebben a pillanatban a felmérések szerint a Dorin Florea és közöttem levő szavazási szándékolló kisebb, mint az a szavazatszám, amit Smaranda Enache és Benedek Imre kapnak. Magyarán, ha ők nincsenek, akkor komoly esélyem van, hogy megnyerjem ezt a választást, s remélem, hogy a magyar emberek rájönnek erre, és nem fogják Floreát támogatni.
Nincs még egy utolsó esély a kiegyezésre a magyar ellenjelöltekkel?
Nem, nincs rá lehetőség. Megpróbáltuk ezelőtt pár nappal, tárgyaltam legalább ötször-hatszor Benedek Imrével, eredménytelenül, politikai harcban vagyunk, döntsék el az emberek, hogy kire szavaznak. Többször elmondtam: nem csak a magyarok polgármestere akarok lenni, hanem a magyaroké is és a románoké is. Meggyőződésem, hogy román szavazatot is fogok kapni. Az USL jelöltje, Cornel Briscaru is fog elvinni román szavazatokat, ezért egyáltalán nem biztos, hogy Florea nyer, nekem is reális esélyem van a győzelemre. Szociológiailag bizonyítható, hogy a választások közeledésével az emberek általában az esélyesebb jelöltre szavaznak. Az esélytelenebbek kevesebb szavazatot kapnak. Azt hiszem, az utolsó két hétben arról beszélnek majd az emberek, hogy ki legyen a polgármester: Frunda vagy Florea? Ezt kell majd eldönteniük.
Hogyan látja, mennyire őszinte a két esélyesebb román jelölt küzdelme a polgármesteri székért? Õk is tudják, hogy a román szavazatok megoszlása az RMDSZ-nek kedvez.
Úgy látom, hogy az USL nagyon keményen harcol a Demokrata-Liberális Párt ellen, és keményen fog Marosvásárhelyen is harcolni azért, hogy Dorin Florea elveszítse a székét.
Frunda György nem szerepel a városi tanácsosi listán. Miért nem?
Azért, mert nem tanácsos, hanem polgármester akarok lenni. Ha nem leszek polgármester, nem akarok tanácsos lenni Dorin Florea mandátuma alatt, ilyen egyszerű.
Sokan frontvárosként emlegetik Marosvásárhelyt. Meddig lehet ez a város frontváros?
Addig, amíg fele-fele arányban lakják magyarok és románok, mert addig meghatározó az etnikai jellegük a választásoknak. Ezen túl lehet lépni. Sokat üzenne a romániai magyarságnak, ha Vásárhelynek újra magyar polgármestere lenne.
Ha én lennék a polgármester, mindent megtennék, hogy a jelző érvényét veszítse, mert nem a konfrontációk, hanem a megoldások idejét éljük. Azt szeretném, hogy ebben a városban mindenki otthon érezze magát, a románok és a magyarok egyaránt. Szászrégenben vagy Szatmárnémetiben tisztelik a magyar polgármestert, és most is nagy esélye van Ilyés Gyulának is és Nagy Andrásnak is, hogy megnyerjék a választásokat, éppen azért, mert úgy vezetik a városukat, hogy románok és magyarok egyformán jól érzik magukat benne.
Korábban többször is hangoztatta: az RMDSZ-nek ki kellene lépnie a koalícióból, és az USL oldalára kellene állnia. Az USL most hatalomra került, és a magyarok megszerzett jogainak megnyirbálásával kezdi a kormányzást.
Pontosítanék: én azt mondtam egy-másfél évvel ezelőtt, hogy az RMDSZ lépjen ki a kormánykoalícióból. Nem azt, hogy feltétlenül lépjen koalícióra az ellenzékkel, mert akkor még nem is volt USL. Azt mondtam, lépjen ki a koalícióból, mert ha nem lép ki, akkor csökken az esélye, főleg az önkormányzati választásokon. Sajnos a politikai fejlemények engem igazoltak. Az igaz, hogy most az USL nem RMDSZ-barát. De ne feledjük, hogy az USL több mint egy éven keresztül szövetségre hívta az RMDSZ-t, és garantálta, hogy ha szövetségre lépünk velük, a következő kormányban is ott leszünk. Az RMDSZ vezetőségének a hibája, hogy nem szakítottunk a koalícióval, és ennek az árát megfizetjük. Remélem, hogy a szociál-liberális szövetség nem lesz magyarellenes, még a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem kérdésében sem. Nem azt mondták, hogy megszüntetik a magyar nyelvű oktatás szervezeti kereteit, hanem azt, hogy az önálló magyar kar helyett más megoldást keresnek. Én remélem, hogy ha nem is lesz magyar kar, megalakulhatnak a főtanszékek. Ez jó megoldás, nem fenyegetne az a veszély, hogy az új kar két-három év múlva nem kap akkreditálást. Később eljöhet az a nap, amikor a magyar nyelvű orvosi képzés elég erős lesz ahhoz, hogy önálló kart hozzon létre az általános orvosin, a gyógyszerészetin és fogorvosin is.
Korábban azt mondta, az Európa Tanács elé terjeszti a MOGYE ügyét, ha nem születik kedvező megoldás.
Ha az új kormány nem oldja meg ezt a kérdést, fenntartások nélkül előterjesztem Strasbourgban ezt az ügyet, ahogy megígértem.
Érdekli az Európa Tanácsot az, hogy egy nemzeti kisebbség milyen formában tanul az anyanyelvén?
Igen, érdeklik a kisebbségek az Európa Tanácsot. Az Európa Tanács tevékenységének egyik pillére az emberi jogok és azon belül a kisebbségi jogok tiszteletben tartása. Így Strasbourgban olyan fülekre találok, amelyek nagyon érzékenyek erre a kérdésre.
Mennyire látja működőképesnek hosszú távon a hatalmon lévő szociál-liberális szövetséget? Elképzelhető, hogy a választások után az USL szétesik, és valamelyik fél az RMDSZ-szel együtt kormányoz tovább?
Az RMDSZ-nek az a legfontosabb, hogy bekerüljön a parlamentbe, az USL-nek pedig az, hogy elnyerje a parlamenti helyek több mint ötven százalékát. A múlt héten módosított választási törvény értelmében azonban az USL nem csak ötven, hanem 60-70 százalékos parlamenti többséget szerezhet, mert az új jogszabály már nem biztosítja a szavazatok arányos képviseletét a törvényhozói testületben. Az USL nem oszlik fel, ha csak ötven százalék közeli eredményt érnek el. Együtt kell maradniuk, ha kormányozni akarnak. Abban az esetben azonban, ha 70 százalékuk van, akkor két nagyobb párt bármelyike kap annyi csatlóst maga mellé, hogy egy új kormánytöbbséget, új parlamenti többséget hozzon létre. Nem jó, ha egy párt vagy pártszövetség túlnyeri magát a választásokon. Láttuk, hogy milyen következményekkel járt ez Magyarországon.
Ossza meg másokkal is!
Tweet
Szóljon hozzá!