Táblaharc
2015. 02. 09. 14:37MTI - A Kolozsváron bejegyzett Minority Rights jogvédő egyesület újabb pert indít, hogy a város bejáratainál helyezzenek ki kétnyelvű, román-magyar helységnévtáblákat – jelentette be egy hétfői kolozsvári sajtótájékoztatón Szőcs Sándor, a frissen bejegyzett civil szervezet elnöke, és Szőcs Izabella, a kétnyelvű táblákért korábban pereskedő, Hollandiában bejegyzett magyar emberi jogi szervezet jogi képviselője.
Az újabb per kezdeményezői felhívással fordultak a kolozsvári magyar civil szervezetekhez és pártokhoz. A civil szervezetektől és a kolozsvári magyaroktól azt kérték, hogy csatlakozzanak a felperesekhez. A pártoktól azt kérték, hogy ne indítsanak pereket a kétnyelvű helységnévtáblákért. Az elmúlt 25 évben ezt megtehették volna. Ha nem tették, most bízzák a civilekre - jelentette ki Szőcs Izabella. Hozzátette, ha külön-külön pereket indítanának, a bíróság ezeket összevonná, és a pártok álláspontjainak az összehangolása nehézkessé tenné a pereskedést.
Szőcs Sándor ügyvéd elmondta, a Minority Rights egyesület azzal kezdi a tevékenységét, hogy felszólítja a polgármesteri hivatalt a kétnyelvű táblák kihelyezésére. Az újabb per akkor indulhat, ha a kérést a hivatal elutasítja.
A sajtótájékoztató keretében mutatkozott be a Musai-Muszáj (musai a muszáj román megfelelője) civil kezdeményező csoport, mely azt tűzte ki célul, hogy szembesíti a közvéleményt a Kolozsvár önkormányzata által vállalt multikulturalitás, és az ezzel kapcsolatos gyakorlat kontrasztjával. A csoport azt próbálja elérni, hogy legalább ezer polgár csatlakozzék felperesként a kétnyelvű táblákért indítandó új perhez. A csoport levélben készül tájékoztatni Kolozsvár 16 testvérvárosát arról, hogy miként valósul meg az erdélyi településen a multikulturalitás.
Az EMNP Kolozs megyei szervezete a civilek sajtótájékoztatója idején kiadott közleményben tudatta, hogy beadványban kérte a polgármesteri hivatalt a kétnyelvű táblák kihelyezésére, és ha ez nem történik meg, ugyancsak bepereli a hivatalt. Kolozsvár polgármesterének lehetősége van arra, hogy hosszadalmas jogi procedúrák nélkül rendelkezzék a többnyelvű táblák kihelyezéséről. Az EMNP arra kérte a kolozsvári civil és érdekvédelmi szervezeteket és magánszemélyeket, hogy hivatalos formában, a városvezetéshez címzett levélben kérjék alapvető nyelvi jogaik tiszteletben tartását.
A román közigazgatási törvény azokon a településeken írja elő a kétnyelvű feliratozást, ahol valamely kisebbség teszi ki a lakosság legalább ötödét, de húszszázalékos kisebbségarány alatt sem tiltja az anyanyelvű feliratozást. A Románia által ratifikált Kisebbségi Keretegyezményben rögzített elvek alapján ez a jog ott sem tagadható meg, ahol olyan jelentős lélekszámú őshonos közösség kéri, amelynek kulturális értékei nyomot hagytak a település arculatán.
A legutóbbi népszámlálás szerint a kolozsvári a második legnagyobb magyar közösség Erdélyben a marosvásárhelyi után. A csaknem 50 ezer kolozsvári magyar azonban a város 310 ezres összlakossághoz viszonyítva csak 16 százalékot tesz ki. A városháza több ízben azzal hárította el a kétnyelvű feliratozásra vonatkozó magyar kéréseket, hogy a törvény nem kötelezi erre.
TSP: Érdemes lenne tanulmányozni Eric Berne nevű kanadai pszichiáter munkásságát. Elég sokat tudott az emberi játszmákról. Gondolkodott arról is, hogyan lehet belőlük kilépni, vagy kedvezőbbet kezdeni. Fontosak a magyar nyelvű táblák, de nem biztos, hogy ez kéne legyen a frontvonal. A multikulturalitás egészen máshol kezdődik.
Ossza meg másokkal is!
Tweet
Szóljon hozzá!