Hírkommentek, október 26.
2015. 10. 26. 14:00Négy hír, négyféle olvasatban: választások Guatemalától Lengyelországig, egy nagy játékos visszatér, miközben megkezdődött a nemzetpolitika afrikai exportja.
Egyetlen jelöltként a Népi Mozgalom – az eddigi Népi Mozgalom Pártja (PMP) – elnökévé választották Traian Băsescu volt államfőt Bukarestben. Băsescu korábban több alkalommal úgy fogalmazott, hogy második államfői mandátuma után visszavonul az aktív politizálástól. Most azt mondta, azért tér vissza mégis a pártpolitikába, mert két elnöki mandátuma alatt nem sikerült végleg legyőznie, csak megrendítette a "rendszert". A korábban 6 százalékon is álló, EP-mandátumot is szerző MP támogatottsága jelenleg nem éri el a parlamentbe bejutáshoz szükséges öt százalékos küszöböt.
Nehéz lejönni a szerről, valóban. Az a baj, hogy Băsescu maga a rendszer. Kíváncsi vagyok, milyen lesz, amikor megdönti önmagát. (P.B.)
Azért látva a választékot kormányoldalon, illetve az ellenzék háza táján, nagy hiba lenne leírni Băsescut. (Sz. L.)
A tengerész nekigyürkőzött, a PMP elsüllyedt roncsát a felszínre ráncigálta, a nevéből kihajigálva a „párt”-ballasztot. Kedvező szelekre várva immár az MP-bárkát bütykölgeti a parlament mögötti szárazdokkon. (Sz.A.)
Szerintem a Kapitány megkapta valahonnan a Star Wars sorozat új részét, az Ébredő erőt, attól lett ilyen lelkes... (tsp)
Egyedül, koalíciós partner nélkül tud kormányt alakítani a vasárnapi lengyelországi választásokat megnyerő, euroszkeptikus, orosz- és németellenes Jog és Igazságosság Párt (PiS), a miniszterelnöki székben Eva Kopaczot Beata Szydło (fotó) váltja. A nyolc éven át az országot vezető Polgári Platform kormányzása hiába volt sok tekintetben sikeres, elemzők szerint a lengyelek egyszerűen megunták őket. Annak ellenére veszített a PO, hogy kormányzásuk alatt 24 százalékkal nőtt a lengyel GDP, s a 2008-as válság után az EU-ban egyedül Lengyelországban nem volt recesszió.
A román és a magyar politikusok mind jobban teljesítenek, hiszen soha nem unalmasak. (Sz.L.)
Romániát nem fenyegeti efféle huzamos nőuralom veszélye, hogy a miniszterelnöki székben – például – Elena Udreát Alina Gorghiu váltsa. Igaz, a román GDP se nőtt 24 százalékkal. (Sz. A.)
A választók elunták a kormányt...akkor mondhatjuk, hogy a választás eredménye a szellem diadala? (tsp)
Euroszkepticizmus unalomból... Mit nem adnánk egy jól működő, prosperáló, snassz, uncsi Unióért. (P. B.)
Október 23-án külföldön tartózkodott több magyar állami vezető. Orbán Viktor Madridban járt, Áder János államfő Münchenbe utazott, míg Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes és nemzetpolitikáért felelős tárca nélküli miniszter Nigériában járt. Semjén találkozott Muhhamadu Buhari elnökkel. A nigériai sajtó beszámolója szerint Semjén ígéretet tett arra, hogy Magyarország segít az országban garázdálkodó iszlamista terrorszervezet, a Boko Haram elleni harcban, valamint tanácsokkal látja el a nigériaiakat mezőgazdaságuk fejlesztése érdekében.
Semjén alighanem felajánlotta a magyar csodafegyvert: a Békemenetet. (Sz.L.)
Viszonzásul Muhhamadu Buhari nemzetpolitikai kérdésekben látja el tanácsokkal Semjén Zsoltot. (Sz. A.)
Nagyon ott volt ez az 1956-os megemlékezés, különösen a nigériai ünnepi érzék. Caragiale úgy foglalná össze: „face ca ploaie”. Magyarul hogy is mondanánk: úgy megy, mintha jönne. (P. B.)
A jó tanács mindig jól jön, főleg, ha okos ember adja, és különösen, ha Semjén Zsolt! (tsp)
Óriási fölénnyel nyerte meg a guatemalai elnökválasztás második fordulóját Jimmy Morales tévés humorista (fotó). A voksok 73,9 százalékát besöprő férfit a korrupcióba beleunt tömeg segítette győzelemhez. Morales kormányprogramja csak hatoldalas, a mögötte álló párt pedig mindössze 11 helyet foglal el 158 fős törvényhozásban.
Feltehetően a korrupció nem szűnik meg, de legalább a guatemalaiak nevetni is tudnak majd rajta. (Sz.L.)
Okulva a guatemalai esetből, javaslom: vicceljük meg a sótlan hazai politikumot, indítsunk össznépi mozgalmat az általános román humorérzék fokozása érdekében. (Sz. A.)
Most miért? A guatemalaiak legalább jó viccért adják az országukat, nem egy elképzelhetetlenül rosszért. (tsp)
A mai hírek után le kell vonnom a következtetést: a politika legfőbb mozgatórugója az unalom. Egy unalmas háború itt, egy álmosító világválság amott, egy ásítást kiváltó terrorcselekmény erre-arra. Csoda, hogy nem áll meg a Föld mozgása ennyi eseménytelenségtől. (P. B.)
Ossza meg másokkal is!
Tweet
Szóljon hozzá!