Hír plusz komment, január 5.
2016. 01. 05. 17:30Az amerikai bombázók és a bírák jobban teljesítenek, a kínai tőzsdék pocsékul, Nyugat-Európában pedig visszatérőben egy már-már kihaló mesterség: a határellenőr. Keddi kommentjeink.
Az Iszlám Állam területeit ért mintegy másfél éves, lényegében eredménytelen, bombázás után 2015 utolsó hónapjaiban olyan légicsapás-sorozat indult, ami már sokat számít a terrorállam meggyengítésében. A hadművelet 2015. október 21-én kezdődött, és az Operation Tidal Wave II., vagyis a Szökőár Hadművelet Kettő nevet kapta. Az elnevezés érdekessége, hogy a Tidal Wave I. komoly kudarc volt. Azt 1943 augusztusában indították, és a romániai Ploiesti környékén lévő olajfinomítókat vették célba. A cél az lett volna, hogy a németek üzemanyag nélkül maradjanak a keleti fronton, ám a támadás sikertelen lett.
A második világháború óta eltelt hetven év sajnos egy végzetes tévedés. Ugyanott toporgunk. (P. B.)
Bombákkal meg lehet gyengíteni valamit, problémamegoldásra viszont tökéletesen alkalmatlan eszköz. (tsp)
Nem csoda, hiszen 1943-ban a Szökőár Hadművelet Egy elindítóinak a Luftwaffe és a német légelhárítás – akkor még legyőzhetetlennek tűnő – erőivel kellett ütküzniük. (Sz. A)
Az Iszlám Államnak folyamatosan van utánpótlása. Honnan? (S.J.)
Akármikor is, akárhogy is, bombázni mindig könnyebb, mint odamenni a helyszínen problémamegoldani. (Sz. L.)
A svéd hatóságok hétfőtől ellenőrzik a Dániából az Öresund tengerszoroson átívelő hídon vonattal, busszal, illetve kompokon az országba érkezők útlevelét a migránsáradat feltartóztatása érdekében. A lépést előzőleg Dánia bírálta, Lars Lokke Rasmussen miniszterelnök arra figyelmeztetett, hogy országa a svéd intézkedés miatt arra kényszerülhet, hogy visszaállítsa az ellenőrzést a dán-német határon. Néhány órával a svéd intézkedés életbe lépése uán ezt meg is tették, igaz, a dán-német határon egyelőre nem ellenőriznek mindenkit, csak szúrópróbaszerű vizsgálatokat végeznek. "Ez egyáltalán nem örömteli pillanat" - vélekedett a dán miniszterelnök, hangsúlyozva, hogy ők csak a svéd lépésre reagáltak.
Ennyit a skandináv nagyvonalúságról. (P. B.)
Mindenki a szomszédra reagál, az alaphelyzet helyett. (tsp)
A svéd intézkedést a dán követi, majd a németekig, az osztrákokig gyűrűzik tovább. Mikor jut el a migráció forrásvidékeiig? (Sz. A.)
A schengeni egyezmény lehetővé teszi az időszakos határellenőrzést. A dráma ott kezdődne, ha ez az időszak meghatározatlan idő lenne. (S.J.)
Erre bizony joggal mosolyoghatnak most Budapesten, mondván: Na, ugye!
Tavaly összesen 2466 embert ítéltek halálra világszerte, ami 28 százalékos emelkedést jelent - közölte az Amnesty International. Összesen 28 országban ad lehetőséget a jogrendszer halálbüntetésre. Az ítéletek több mint fele Kínában születik, Iránban 289 iráni, 158 szaúdi, 61 iraki, illetve 15-25 szudáni, jemeni és egyiptomi halálos ítéletet hoztak. Az USA-ban 25 embert ítéltek halálra, Japánban hármat. Két ország, Jordánia és Pakisztán újra bevezette a halálbüntetést, másik kettő, Mongólia és Suriname viszont megszüntette. A több ítélettel szemben több mint ötödével csökkent a végrehajtott ítéletek száma, összesen 607 embert végeztek ki.
A bíróságok jobban teljesítenek... (Sz. L.)
Vannak ezek a direkt halálos ítéletek, és van a közvetett, nagy tömegeket érintő bújtatott ítéletek, amelyekkel naponta szembesülünk. (P. B.)
Legutóbb, amikor a szeretet parancsával érveltem a halálbüntetés ellen, azt mondta, biztos jehova tanúja vagyok... (tsp)
És a maradék 75 százalékuk – a többi 1859 halálra ítélt – élete végéig siralomházban tengődik? (Sz. A.)
Az Európai Unió egyik humánus elve, a halálbüntetés betiltása. Követni kellene az unión kívüli országokban is. Érthetetlen, hogy az Egyesült Államok még megengedett. (S.J.)
Kedden részvényeket kezdett vásárolni a kínai állam a tulajdonában lévő bankokon keresztül, hogy elejét vegye az újabb tőzsdei zuhanásnak. Hétfőn egy kedvezőtlen kínai makrogazdasági adat eladási hullámot indított el, a sanghaji és a sencseni tőzsdék irányadó mutatói 7 százalékos limittel zuhantak, emiatt a kereskedést egész napra felfüggesztették. A Bloomberg jelentése szerint hétfőn a kínai részvények piaci tőkeértéke 590 milliárd dollárral csökkent. Ez kényelmesen több, mint az éves román és magyar bruttó nemzeti éves össztermék (GDP) együtt.
Hogy már mindent tudunk a világválságokról? Egy nagy lópikulát. (P. B.)
Távolabbról nézve vicces dolog ez a tőzsde, valaminek az értéke azon múlik, hogy pár félhülye miként ad vesz egy tökéletesen virtuális piacon, és nem attól, hogy bizonyos emberek tisztességesen dolgoznak-a vagy sem... (tsp)
Álljunk be Kína alá, hátha az az 590 milliárd dollár – zuhanás közben – véletlenül Románia és Magyarország testvéri ölébe pottyan… (Sz. A.)
Ez újra megrengetheti a világgazdaságot, ami a jelenlegi puskaporos légkörben komoly aggodalmakra adhat okot. (S.J.)
Komplett államokat mikor lehet majd tőzsdére vinni? (Sz. L.)
Ossza meg másokkal is!
Tweet
Szóljon hozzá!