Hír plusz komment, április 14.
2016. 04. 14. 15:18A cseh külügyminiszter, Lubomir Zaoralek bejelentette: Csehország névváltoztatásra készül. Ugyan mindenben még nem egyeztek meg, és a végső döntést csak csütörtökön hozzák meg, ő bízik benne, hogy a jövőben nem Cseh Köztársaságnak kellene nevezni az országot, hanem az új név inkább Csehia. Ha sikerül megállapodniuk az új elnevezésben a világ hat fő nyelvén – angol, spanyol, kínai, arab, orosz és francia –, akkor Csehország, azaz Csehia hivatalosan is meg fogja kérni az ENSZ-t, hogy vegye fel az új nevet a földrajzi nyilvántartásába.
Úgy látszik, arra nem gondoltak, hogy a hetedik nagy világnyelven, Magyarul ez hülyén hangzik. (Sz. L.)
Nem tudom mire vélni a névváltoztatás szándékát. Csak nem az áll mögötte, hogy a csehek csehül állnak a köztársasági államforma intézményeivel, s koronás főt akarnak Csehia élére ültetni? (Sz. A.)
Mióta Kelet-Közép Európában létrejött Illiberália, én semmin se csodálkozom. (P. B.)
Visszatérhetne a Bohemiára, ha már nem szereti a köztársaságot! (S.J.)
Öt hatalmas amerikai bankcsoport – a JPMorgan Chase, a Bank of America, a Wells Fargo, Bank of New York Mellon és a State Street – sem tudta meggyőzni arról az amerikai jegybankot (Federal Reserve, fotó), hogy ha bajba kerülne, akkor rendelkezik olyan tervvel, aminek végrehajtásával nem okozna jelentős károkat a világ pénzügyi rendszerének. A bankok október 1-ig kaptak határidőt, hogy újraírják a "végrendeletnek" is hívott csődterveket. Más bankcsoportok, mint a Citigroup, a Goldman Sachs vagy a Morgan Stanley meg tudta győzni erről a hatóságokat.
Utóbbiaktól érdekes reklámszlogen lehetne: tartsa nálunk a pénzét, mert remek csődtervvel rendelkezünk! (Sz. L.)
Hatékony megoldás lehetne a végrendeletnek becézett csődterveikkel megbukott bankokat úgy „felrobbantani”, hogy ne rántsák magukkal sírba a világgazdaságot. (Sz. A.)
A mezei állampolgárnak mit tudunk ajánlani? Az állampolgári miatyánkot? (P. B.)
Ezt jó tudni. (S.J.)
A bukaresti parlamentnek is helyet adó épületmonstrum, a kommunista diktatúrában épített Nép Házának leltári értékét 9 milliárd lejre (2 millárd euróra) becsülte a kormány egy szerdán elfogadott határozatában – közölte a kormányszóvivő, Dan Suciu. Tájékoztatása szerint a becsült összegbe az ingatlanhoz tartozó telek értékét is beleszámolták. E szerint a telek 4 milliárd lejt ér, az épület pedig 5 milliárd lejt. „Ez az ingatlanegyüttes leltári értéke” – hangsúlyozta a kormányszóvivő.
Vajon a bent szónokolók eszmei értékét hozzáadják vagy levonják a végösszegből? (Sz. L.)
Három kérdés: 1. Eddig milyen alapon fizettek ingatlanadót a Nép Házának urai? 2. Ha egyáltalán fizettek, hogyan állapították meg az épület, illetve a telekadó mértékét? 3. Ha fizetgettek, mekkora az adóhátralékuk? (Sz. A.)
Tökmindegy, hogy milyen értéket vezetnek be, nem volt még olyan leltári lista, amit egyetlen biztos mozdulattal ne lehetne eltüntetni. Volt, nincs parlament, köztársaság – hipp-hopp így megyen ez. (P. B.)
Mennyi vajon a piaci értéke? Elképzelhető ugyanis, hogy eladják, az árából kifizetnék a nemzet katedrálisának a költségeit, és talán maradna is valami apró egy másik parlament felépítésére. (S.J.)
A Praktiker az első nagy áruházlánc, amely teljes értékű partnere lett az Igen, tessék! mozgalomnak. A barkácsáruház kolozsvári üzlete április első heteiben helyezte ki az állandó magyar kiszolgálást jelző zöld matricákat, a magyarul is tudó eladók pedig Igen, tessék! - Da, poftiti! feliratú kitűzőket viselnek. A partnerség a magyar nyelvű kiszolgáláson túl 5% kedvezményt is biztosít azoknak a vásárlóknak, akik az Igen, tessék! Kolozsvár közösségi havilapban található utalvánnyal vásárolnak.
Ha jól tudom, Erdélyben és a Partiumban másutt is vannak Praktikerek. (Sz. L.)
A Luxemburgban, 1978-ban beindított, tíz országra kiterjedt áruházlánc nem érhette meg a 40. szülinapját: 2013-ban fizetésképtelenné vált. Viszont egyes, értékesített, önállósított leányvállalatai, lám, életben maradtak. Igen, tessék tovább virulni! (Sz. A.)
Akkor eztán a tisztelt alkalmazottak két nyelven nem fogják tudni, hol a rossebbe keressem a százasszeget meg a csavaranyát. (P. B.)
A Praktiker praktikusan gondolkodik: két nyelv, több vásárló. (S.J.)
Ossza meg másokkal is!
Tweet
Szóljon hozzá!