TESZT 3. Szlovén és szerb kínálat
2016. 05. 25. 22:13Két, teljesen eltérő színházi nyelven megfogalmazott, különleges előadást hozott a TESZT fesztivál harmadik napja. Simon Judit keddi temesvári fesztiválnaplója.
Jelenet a Jernei Lorenci rendezte szlovéniai előadásból Fotók: Bíró Márton
Esett tegnap az eső, és ez nagyon lenyomta a hangulatomat. Beszélgetni se volt kedvem, biztos látszott is ez, mert a fesztivál népének ismerős része mosolyogva elkerült. Aztán jött a délután, az eső ugyan nem állt el, de a színház feledtette a bút és bajt. Olyannyira, hogy üldözőbe vettem Urbán Andrást, a rendezővel készült interjút hamarosan olvashatják.
Délután a Katonai Tiszti Kör Előadótermében volt az előadás. Ide a hátsó lépcsőn meg fel a nagyérdemű, mert a főbejáratnál oda kellene adni a személyi igazolványt, majd visszavenni, és az ugye bonyolult, mert sokan vagyunk. Hátul viszont simán, azaz meredek lépcsőkön be lehet jutni igazolvány nélkül. Hogy mi ebben a ráció, azt senkinek nem sikerült megfejteni.
Szlovén előadást nézünk, a Kranj-i Prešernovo Színház, és a Ptuj-i Városi Színház A Halott hazatér az úrnőjéhez című produkcióját. A darabot, egy népballada alapján Svetlana Makarovic költőnő írta, a számos szakmai díjjal kitüntetett Jernei Lorenci rendezte, aki ezúttal egy költői szépségű, ugyanakkor szellemes előadást alkotott. Fontos szerep jutott Branko Rozman zeneszerzőnek, aki népi motívumok felhasználásával kifejező és nem utolsó sorban élvezetes zenét komponált a műhöz, ráadásul megtanította a színészeket tangóharmonikán játszani. A hangszer az előadás egyik főszereplője, nem csak a dallamok, de maga a hangszerrel való játék is jelképértékű. Az előadás története sokkal közelebb áll napjaink gondolkodásmódjához, mint a népballadához, és teszi ezt a szó szerint szép előadást izgalmassá. A lány, akinek megölték a szerelmét, kettős érzelmekkel küzd. (Két színésznő játssza). Egyik énje hű maradna halott szerelméhez, a másik, a pragmatikus énje élni akar, sőt, jódmódban akar élni és hozzámenne a molnárhoz. E kettősség határozza meg a játékot, nagyszerű alakításokkal. A lány romantikus énje követi a halálba a fiút, a másik frigyre lép a jómódú legénnyel. Derűs vég, de mégsem boldog: ebből a házasságból hiányzik majd az őszinteség, a szeretet, marad a megalkuvás, a látszólagos biztonság. Nem hiába szomorú Tadeusz, az öreg koldus képében megjelenő szent, ő tudja, mi lakik a lelkekben.
Pillanatkép a belgrádi társulat előadásából Fotók: Jelena Jankovic
Este a nagyteremben Az Antikrisztus rövid története a belgrádi Bitef Színház előadása, Urbán András rendezésében. A műsorfüzet szerint az előadás alapja Vladimir Szolojov Három beszélgetés című műve, de a szakmai beszélgetésen a rendező elmondta, beépítette a 19. századi orosz M.A. Bakunyin szövegeit is. Urbán ezúttal a vallással, az egyházzal kapcsolatban fogalmaz meg kérdéseket, amelyek nyomán újabb kérdések jelennek meg: az egyén gondolati és cselekvési szabadsága, a képmutatás, a ragaszkodás és fanatizmus közötti pengevékony határ, a szeretet és gyűlölet, az ember kiszolgáltatottsága. Provokatív előadás, rituális színházi elemekkel, és néhány gyönyörű pillanattal. Urbán a rá jellemző színházi nyelven fogalmaz, szuggesszív képekkel, zenével, színészi játékkal. Nem kíméli a nézőt, mintegy rákényszeríti a szembenézésre önmaga isteneivel, Isten-képével.
Az Antikrisztus rövid történetéről is megosztódott a fesztivál népének a véleménye. Én az előadást szeretők táborába tartoztam.
Provokatív előadás, rituális színházi elemekkel Urbán András rendezése
Svetlana Makarovič
A halott hazatér az úrnőjéhez
(Mrtvec pride po ljubico)
Rendező: Jernej Lorenci
Zeneszerző: Branko Rožman
Rendezőasszisztens és koreográfus: Gregor Luštek
Dramaturg: Marinka Poštrak
Díszlettervező: Branko Hojnik
Jelmeztervező: Belinda Radulović
Nyelvi konzulens: Maja Cerar
Harmonikatanár, korrepetitor, zenetanár: Branko Rožman
Fénytervező: Drago Cerkovnik
Maszktervező: Matej Pajntar
Szereposztás:
Micika 1: Ana Urbanc, m. v.
Micika 2: Vesna Pernarčič / Barbara Ribnikar
Anzel: Miha Rodman
Miller: Aljoša Ternovšek
Anya: Darja Reichman
Szent Tadej: Borut Veselko
Halott Lady Miller: Vesna Jevnikar
Judita: Judita Polak, m. v.
Ciril: Ciril Roblek, m. v.
Bitef Színház, Belgrád
Az Antikrisztus rövid története
(Kratka priča o Antihristu)
Vlagyimir Szolovjov Három beszélgetés c. műve nyomán
Rendező: Urbán András
Dramaturg: Jelena Bogavac
Zeneszerző: Irena Popović
Videó: Igor Marković
Fénytervező: Dragan Đurković
Hangtechnikus: Miroljub Vladić
Ügyelő: Ljubomir Radivojević
Vezető producer: Jovana Janjić
Szervező: Tamara Pović
Játsszák: Borjanka Ljumović, Kiss Anikó, Katarina Marković, Suzana Lukić, Daša Petković
Ossza meg másokkal is!
Tweet
Szóljon hozzá!