Fejtől s lábtól a Posticumban
2015. 12. 15. 18:48Körútra indult Tompa Andrea Fejtől s lábtól című nagysikerű regénye. Akik viszik: Albert Csilla és Dimény Áron, a Kolozsvári Állami Magyar Színház művészei. Az úton elkíséri őket a szerző, hogy az előadás végeztével az alkotók és közönség beszélgethessen a nagyszerű mű remek előadásáról. A nagyváradi megállóról Simon Judit tudósít.
Tompa Andreát ezúttal Dimény Áron színművész faggatta A szerző felvételei
Nagyváradon, a Posticum központban sokan voltunk. Olyanok, akik olvasták, és olyanok is, akik még nem ismerték Tompa Andrea negyedik kiadásban megjelent Fejtől s lábtól című regényét. A szerző egyik hátsó sorban hallgatta könyvének részleteit Albert Csilla és Dimény Áron előadásában. A felolvasószínház azért nehéz műfaj, mert a színésznek csupán a szavak állnak rendelkezésére, hogy karaktert alakítson. Hanggal, hangsúlyokkal, apró gesztusokkal kell megszemélyesíteniük a regény szereplőit, ez esetben a két század eleji orvostanhallgatót, a lányt és a fiút. Olvasva, minden más színpadi eszköz nélkül. Albert és Dimény ülnek az asztal mellett, miközben megelevenednek a könyv főszereplői. A két színész hangjával, arcával, hangsúlyaival színházi élményt varázsol. Ha újra előveszem majd a könyvet, őket látom viszont magam előtt. Albert Csilla szomorú-vidám, öniróniától sem mentes lányát és Dimény Áron vívódásokkal teli, komoly fiatalemberét. Aki nem olvasta Tompa Andrea regényét, bizonyára velük azonosítja majd a két orvostanhallgató arcát, beszédét, gesztusait.
Albert Csilla, a női főszereplő felolvasószínházi alakítója. Élményt varázsoltak
Tompa Andrea Fejtől s lábtól című regényét közvetlenül a megjelenése után, a Törzsasztal keretében mutatták be Váradon, akkor Körösi P. József beszélgetett a szerzővel. „Akkor a moderátoron kívül, még senki nem olvasta a könyvet, annyira friss volt” - jegyezte meg Tompa az előadás utáni beszélgetésen. Ezúttal Dimény Áron faggatta a regény keletkezéséről, az írói munka folyamatáról. (Tompa Andreával Törzsasztal-estje alkalmával 2013 júniusában készült interjúnkat itt olvashatják.)
A két színész között az író. Irodalom és sznház között zajlik az élete
Az író, – aki 18 éves korában települt át Magyarországra –, elmondta, azért jelentkezett Kolozsváron magyar-orosz szakra, mert a másképpen esélye sem lett volna bejutni magyar szakra. Később az orosz nyelv ismerete moszkvai ösztöndíjakra adott lehetőséget, ahol számos színházi előadást nézett meg. Újraéledt a színpad iránti szeretete, hogy aztán megtanulja a kritikusi szakmát. Írónak, kritikusnak, szerkesztőnek vallja magát. – Az irodalom és színház között zajlik az életem – fogalmazott Tompa, és hangsúlyozta: sosem akart „színházcsináló” lenni, erre csak ráerősített dramaturgként szerzett rossz tapasztalata. A beszélgetésen nem hangzott el, de érdemes megjegyezni: Tompa Andrea jelenleg a Színház nevet viselő rangos lap főszerkesztője.
Elmondta, bátorság is szükséges a regényíráshoz, valamint bizalom abban, hogy másokat is érdekelnek a történetei.
Elárulta, új regényen dolgozik, de azt nem, hogy miről szól, és mikor jelenik meg. Pedig sokan várjuk.
Ossza meg másokkal is!
Tweet
Szóljon hozzá!