Áron püspök emlékezete
2016. 08. 31. 09:21Titkos lengyel kapcsolatok, a diktatúrával szembeni magatartásformák, a szentté avatás bonyolult procedúrája. Csíkszentdomokoson rendezték idén immár az ötödik Márton Áron Konferenciát. Az elhangzottakat Sarány Orsolya foglalta össze.
Márton Áron püspök. Kultusz, tisztelet, reklám
Márton Áron szentté avatási eljárásának a dokumentációja szinte egészében elkészült, tudhatták meg az V. Márton Áron konferencia résztvevői. Kovács Gergely posztulátor előadása mellett az érdeklődők megismerkedhettek Áron püspök népművelői tevékenységével, a kommunista rendszerről alkotott ideológiájával, vagy éppen a lengyel diplomatákkal folytatott titkos találkozóival.
Csíkszentdomokoson ötödik alkalommal szervezte meg a Márton Áron Egyesület és Múzeum a Márton Áron Konferenciát. A konferencia része a püspök születésének 120. évfordulója alkalmából szervezett emlékév eseménysorozatának.
A konferenciát Jakubinyi György érsek (fotó) nyitotta meg, bemutatva Márton Áron anyakönyvi kivonatát, megemlítve, hogy a püspököt három naposan keresztelték meg. Az érsek kiemelte, az egyház számára nem a születés napja az igazi ünnep, hanem a keresztelőé, azok, akik a keresztelő napján megújítják a keresztségi fogadalmukat, teljes búcsút nyernek. Karda Róbert, Csíkszentdomokos polgármestere szerint a konferencia célja, hogy a kutatók, tudósok és lelki atyák segítségével jobban megismerhessük Márton Áront és az ő munkásságát.
Gaal Gergely a Márton Áron Emlékév Programbizottságának elnöke elmondta, ők csak partnerként szerettek volna részt venni az események szervezésében, a csíkszentdomokosiakkal közreműködve, nem egy pesti irodaházból irányítva. „A szó, gondolat és tett azonossága keveseknek adatik meg” - mondta köszöntőjében Lukács Bence Ákos konzul. Szerinte Márton Áron csak tette a dolgát, gyarapította a rá bízott tálentumot, vezette a nehéz időben rábízott nyáját, és nem tört meg a hatalom nyomása alatt.
A szenttéavatási eljárás hajóján
Kultusz/ tisztelet/ reklám ‒ ahogyan a posztuláció látja Márton Áron püspök emlékének ápolását címmel tartott előadást Kovács Gergely, a boldoggá és szentté avatási eljárás posztulátora (fotó). „A szentté avatás nem per, hanem eljárás, ami az életszentségen alapszik” - kezdte előadását a posztulátor. A életszentség híre spontán, folyamatos és széles körben ismert kell legyen, emellett jelentős számú hívő és hiteles személy kell mögötte álljon. Majd kiemelte, Márton Áron esetében nem fér kétség az életszentség híréhez, fontosságához és tisztaságához.
A szentté avatási eljárást egy hosszú hajóúthoz hasonlította. A hajón ő a kapitány, a hajóút célja pedig a szentté avatás. Ám a fedélzeten tartózkodó emberek nem mindegyike hasznos a szentté avatás szempontjából, azok, akik „csak integetnek és szelfiznek” a hajón, nem feltétlenül segítik a célba jutását. Ám sok esetben a hajó segíti ezeket az embereket.
Ezen a szálon továbbhaladva, Márton Áron hírét széles körben kell ismertetni, ám rengeteg az olyan publikáció, amely hibás adatokat közöl róla, vagy csak látszólag támogatja a szentté avatási eljárást. Szerinte a püspök hírnevével visszaélni tiszteletlenség, a publikációk mércéjét nem szabad leengedni. Emellett számos pozitív példát mutatott be, könyveket, DVD-t, fordításokat, amelyek támogatják a szentté avatás előremenetét, ám ekkor is kiemelte, hogy nem tudni, ez mennyire segíti elő a tisztelet terjedését, és mennyi benne az üzlet.
Összegzésként elmondta, a boldoggá avatási per dokumentációja szinte teljes egészében elkészült, már olasz fordításban is. Csak az ő munkája van még hátra, hogy magyarázatokat fűzzön a dokumentációhoz.
A csíkszentdomokosi konferencia résztvevői
„Nem a rendszert mint olyat kárhoztatjuk, hanem a szellemét”
A konferencia előadásai Márton Áron és a hatalom közti harcot, együttműködési próbálkozásait, a püspök népnevelési munkásságát járták körül. A gyulafehérvári Marton József Márton Áron az eszmék kereszttüzében című előadásában azt mutatta be, hogyan vetette bele magát Márton Áron a bolsevizmus, marxizmus megismerésébe, hogy kellő tudást összeszedve tudjon érvelni a rendszer és a mögötte álló ideológiák ellen. Márton Áron szerint nem a rendszerrel, vagy a rendszerben levő emberekkel van a baj, hanem az eszmével, amely a rendszer mögött áll, és amely a vallás ellensége.
Virt László az Egyház az állami diktatúra szorításában című előadása elején három utat jelölt ki, amelyet az egyházak választhattak a kommunizmusban: nem tárgyalnak a rendszer vezetőivel, behódolnak a rendszernek, vagy, ahogy Márton Áron tette, próbálnak módot találni arra, hogy együtt tudjanak működni a rendszerrel, miközben megőrzik vallási autonómiájukat, függetlenségüket. Virt Márton Áront más vallási vezetőkhöz hasonlítja: szerinte mentalitása és lelkipásztori tevékenységei szinte megegyeznek Stefan Wyszyński bíboros tevékenységével, aki szintén próbált utat találni a lengyel egyház és a lengyel hatalom együttműködésére. Emellett szembeállítja Mindszenthy bíborossal, aki az amerikaiak mögé bújt.
Ozsváth Judit „...testvérek voltunk” című előadásában Márton Áron és Domokos Pál Péter népművelői tevékenységét mutatta be, ismertetve népművelő munkásságuk kapcsolódási pontjait, illetve a püspök szerepét Domokos Pál Péter életében. Seres Attila Márton Áron és a lengyel diplomácia harmincas évekbeli kapcsolatáról és együttműködéséről számolt be, míg Izsák Anikó Márton Áron és az erdélyi római katolikus értelmiségi elit kapcsolatát vázolta, több megközelítésből.
A konferenciát két rövidfilm zárta: Kéttornyú őrhelyen ‒ Márton Áron kapcsolata első káplánhelyével Gyergyóditróval, amelyet Molnár Melinda prezentált, illetve a résztvevők megnézhették Márton Áron, az erdélyiek püspöke című, a Hargita Stúdió által készített dokumentumfilmet is, amely a püspök román erdélyiekben élő emlékét, tiszteletét mutatja be.
A konferencia másodnapján ünnepi szentmisén emlékeztek meg Márton Áronról. A szentmise főcelebránsa Jakubinyi György érsek volt. A konferencia hetén pedig ifjúsági tábor zajlott Csíkszentdomokoson, a 24 résztvevő Felvidékről, Kárpátaljáról, Magyarországról és Erdély különböző pontjairól érkezett. A tábor résztvevői betekintést nyerhettek a levéltári kutatásba, oral historyba, a címerek világába, művészettörténetbe.
Fotók: Székelyhon.ro, Maszol.ro
Ossza meg másokkal is!
Tweet
Szóljon hozzá!