Tündér Lala barátsága
2015. 02. 07. 16:45Volt nekem egy pajtásom az oviban, Tündér Lala. Én neveztem el így kedveskedve Szabó Magda hőse után. Egy fejjel magasabb volt mindenkinél, túlfejlett testében viszont zárkózott, szende lélek lakott. Én voltam az egyetlen barátja, mindenki más félt tőle. Nem állítom, hogy kihasználtam, de tény, számomra igencsak gyümölcsöző volt a kapcsolatunk. Elég volt rápillantanom egy rollerre, vágyakozva elsétálnom a félárnyékos hely mellett a homokozóban, a rollerező kisfiú előzmények nélkül kedvét vesztette, a homokozó hely bitorlója pedig még a lapátot is előzékenyen ottfelejtette siettében. Lala mindig üstöllést érvényt szerzett ki nem mondott kívánságaimnak. Sajnos az élet elsodort minket egymástól, óvoda óta nem hallottam felőle.
Orbán Viktornak is megvan a maga Lalája, őt inkább Luiként szokás emlegetni, az ő barátságuknak viszont jelentősen több adatott pár gyermekévnél. Az ismeretség a ’70-es években kezdődött a székesfehérvári Teleki Blanka Gimnáziumban, ahol Simicska Lajos két évvel Orbán felett járt. A Bibó István Szakkollégiumban már adatolhatóan szobatársak és legjobb barátok voltak, Orbán erről az időszakról úgy nyilatkozott: „Egy srác volt közöttünk, aki idősebb volt, a Simicska Lajos, ő is volt a legokosabb.”
Simicskát mégsem találjuk a Fidesz alapítói között, csak 1993-ban bukkan fel, a párt gazdasági igazgatói székében. Bár a tényleges tranzakció kinevezése előtt történt, feltételezések szerint része volt a „székházbotrányként” elhíresült ügyben, amikor titkos kormányhatározattal a Fidesz a neki járónál jelentősen nagyobb értékű ingatlanokat kapott, melyek egy részét részben állami tulajdonú bankoknak értékesített borsos áron.
Az 1994-es választási vereség után, ritka nyilatkozatai egyikében Simicska a Népszabadságnak azt mondta, a politikához, pont mint a háborúhoz, három dolog kell: pénz, pénz és pénz. Éppen ezért a Fidesz nem szorulhat semmiféle lobbicsoport gyámkodására, saját forrásokhoz, magyarán gazdasági hátországhoz kell jutnia. Ezután majd húsz éven keresztül ennek a felépítésén dolgozott. ’94-ben strómanokon keresztül privatizálta a köztéri reklámmal foglalkozó Mahirt, illetve az ezredfordulóig legalább 60 másik céget gründolt. Ezek közül a komoly adótartozást felhalmozó vállalkozásokat eltűntették, több százmillió forinttal károsítva a magyar államot (lásd Kaya Ibrahim és Josip Tot ügy). A kapcsolódó nyomozás 2001-ben zárult le vádemelési javaslat nélkül.
Az első Orbán-kormány idején, 1998 augusztusában Simicska lett az adóhivatal elnöke, meg nem erősített híresztelések szerint kinevezése után egy héttel, az ún. „hosszú bájtok éjszakáján” ismeretlenek behatoltak az APEH informatikai rendszerébe és a cégbirodalom tagjainak adatai közül többet töröltek, illetve módosítottak. Simicska az ellenzéki támadások hatására egy évvel később lemondani kényszerült. Ekkor, néhány hónappal ez előttig, teljesen eltűnt a nyilvánosság elöl, jóllehet 2012 óta gyakran emlegetik a nevét Magyarország egyik legfőbb oligarchájaként.
Ebből is látszik, az elmúlt tizenöt év alatt sem tétlenkedett, tovább építette a birodalmat, a hozzá kapcsolható cégek, többek között a legismertebb Közgép, a Fidesz kétharmad kezdetétől a közbeszerzések egyik legnagyobb nyerteseivé váltak, illetve az eddig kormányközelinek tartott média nagy részét is (Hír Tv, Magyar Nemzet, Lánchíd Rádió) ő birtokolja.
Hónapok óta hallani híreket, hogy barátsága Orbánnal megromlott, viszont a nyilvánosság előtt február 6-án robbant az igazi bomba: Simicska több sajtóorgánumnak adott interjúban – a trágár verziót használva – hímivarsejtnek titulálta a miniszterelnököt. Történt ugyanis, hogy a kormány, a reklámadó legnagyobb vesztesével, az RTL-csoporttal folytatott küzdelemben a Merkel-látogatás után meghátrálva meglebegtette, a terhet szétosztaná a piacon, ezzel hozzávetőleg ötszörösére növelve a Simicska-féle orgánumok befizetéseit az állam felé. Erre – február 5-én – Simicska azt nyilatkozta a Népszavának, hogy ha a törvényt ilyeténképpen módosítják, „totális médiaháború lesz”. Másnap a Magyar Nemzet, a Hír TV, és a Lánchíd Rádió vezetői lelkiismereti okokra hivatkozva felmondtak, mire, mint már említettem, Simicska végigrodeózta a sajtót, kijelentve,
Orbánt és köreit sejti a hátbatámadás mögött,
közben a távozó embereket megbízható káderekkel pótolta, a Hír TV elnöki székébe önmagát ültetve.
A publicisták nagyobbik részét az izgatja, milyen információk lehetnek Simicska birtokában, és ezek közül miket fog felhasználni Orbán ellen a talán nem is csak a médiára korlátozódó háborúban.
Én viszont abba gondoltam bele, mi lenne, ha Tündér Lala gondoskodásának bűvkörében éltem volna az óvoda után is. Arra jutottam, hogy rég függője lennék, és ha összevesznénk, miközben elég sok nagyfiú neheztel rám, rögtön még erősebb patrónust keresnék.
Félek, Orbán is így van vele, és még a cukros bácsi csúf kis kívánságait is hajlandó teljesíteni, csak legyen, aki megvédje. Ez napokkal Putyin budapesti látogatása előtt kicsit ijesztően hangzik.
Ossza meg másokkal is!
Tweet
Szóljon hozzá!