Kézdiszentlélek: Big Brother falva

2014. 10. 15. 18:00

Egy hete jelent meg a hír, hogy Kézdiszentlélek önkormányzata a budapesti Gój Motoros Egyesület “támogatásával” térfigyelő kamerákat telepít a mezei utak bejáratánál és a “cigányszeren”. Egy hete várom, hogy cáfolja az érintett hivatal, hiszen ez – ha a közlemény szavait komolyan vesszük – nem jelent mást, mint a közösségi önrendelkezés, az autonómia elvének felmondását és megcsúfolását, a közbiztonság alapjainak az aláásását. Az önbíráskodás és a védett adatokkal való visszaélés lehetőségének a megteremtését.
Parászka Boróka írása.

A cáfolat sajnos várakozásaimmal ellentétben nem jelent meg. Miért hibázik így a kézdiszentléleki önkormányzat?  Elsősorban azért, mert az adomány elfogadásával elismeri: képtelen, vagy nem akarja önmaga ellátni saját feladatait, a helyi problémák rendezése helyett látszatmegoldásokkal kell megelégednie a helyieknek. Ezen a településen nyáron tragikus baleset történt, és nagyon valószínű, hogy ehhez alapvetően a rosszul vagy elégtelenül szervezett helyi közlekedés is hozzájárult. Ha van elég és szakszerűen kijelölt gyalogátkelő, működik a veszélyzónákban a forgalom-lassítás, ha biztosított a helyeiknek a közlekedéskultúra oktatása, akkor jelentősen csökken a balesetveszély. Itt azonban nem a gyalogátkelők telepítéséről, láthatóvá tételéről, gyalogos- és kerékpár-védelemről folyik a vita, nem is a közlekedésbiztonságról.  Hanem a megfigyelésről, és megfélemlítésről, diktatúrák kedves eszközeiről: a baleset-megelőzést aligha, ez utóbbit annál inkább szolgálják a kamerák. A félelemérzetet erősíti, hogy az “adományozó” egy olyan magát civil szervezetnek mondó közösség, amely programja szerint zárt alakzatban – mint egy erőszakszervezet – vonul fel, gyakorta volt érintett politikai, etnikumközi vitákban. Ráadásul tagjai nem helyiek, még csak nem is ennek az országnak az állampolgárai. Miféle autonómiára készülnek Kézdiszentléleken, és a Kézdiszentlélekhez hasonló településeken, ha Bukarestből vagy Budapestről (ebből a szempontból mindegy) kell jönnie valakinek, hogy elmagyarázza, hogyan szervezzék hétköznapjaikat? Miféle önállótlanság, kiszolgáltatottság és kiszolgálás ez?

Miféle autonómiára készülnek Kézdiszent-léleken, és a hozzá hasonló telepü-léseken, ha Bukarestből vagy Budapestről  kell jönnie valakinek, hogy elmagya-rázza, hogyan szervezzék hétköz-napjaikat?

A közlemény szerint a kamerákat a “cigányszeren” fogják felállítani. Az adatvédelmi törvény, valamint a vagyon- és személyvédelmet szabályozó jogszabály egyértelműen fogalmaz: etnikai szempontok alapján tilos az adatrögzítés.  Gondoljuk csak el, mi lenne, ha a vegyes lakosságú erdélyi településeken, ahol gyakorta etnikai alapon oszlik meg, ki hol lakik, a “magyarok” utcáját, háztömbjét figyeltetnék a románok. Hadd lehessen követni, ki milyen zászlót lobogtat, ki-kit lát vendégül, hol és miért vonul, szervezkedik?! Eljöhet még ennek az ideje, ha a román szélsőségeseknek is megtetszik a Gój Motoros-minta.
Romániában évekkel ezelőtt bevonták a közúti kamerákat, egyrészt a közbeszerzési eljárásra vonatkozó törvény megszegése miatt, másrészt adatvédelmi aggályok miatt. Köztéren ugyanis, ahogy erre a hazai ombudsman, a nép ügyvédje figyelmeztetett, csak akkor lehet képet rögzíteni, ha a filmen szereplő ehhez “kifejezetten és egyértelműen” hozzájárul.
A kamerák kézdiszentléleki telepítéséről szóló hírben kimondatlanul ott van: a “rendteremtők” látni szeretnék, ki kinek a krumplijával tér haza a mezőről, ki hogyan viselkedik a “cigányszeren”.  Csakhogy a képrögzítés – technikai értelemben legalábbis – semleges. Nem csak a krumplival, répákkal hazalopakodókat veszi fel. Rögzíti azt, ki hogyan siet a szeretőjéhez, ki melyik templomba fordul ki-be, ki ki elől tér ki, vagy kivel megy szembe. A magánélet megannyi rezdülése ott van az ilyen felvételeken: csupa olyasmi, ami védett, amihez senkinek semmi köze, és csupa olyan információ, amit nagyon könnyű rosszhiszeműen felhasználni. Kézdiszentlélek ennek az “adománynak” a révén Big Brother-falva lesz, ahol a helyiek, és az ott áthaladók meztelennek és kiszolgáltatottnak érezhetik magukat.  Teljes joggal.
Mi a biztosíték arra, hogy nem szabadul el néhány kínos, zsarolásra, lejáratásra alkalmas képkocka? Sajnos semmi. Az “adományból” vásárolt kamerák felvételeinek tárolásáról, az adatbiztonságról semmilyen információ nem érkezett. Kivéve azt, hogy a felvételekhez hozzáférhetnek a “zárt alakzatban” motorozó motoros klubok – holott a jogszabály a védett adatok kezelését, és az azokhoz való hozzáférést egyáltalán nem motoros klubtagsághoz köti.
Mit hoznak a Gój Motorosok Erdélybe? Okot a gyanakvásra, eszközt a zsaroláshoz, és azt a hamis illúziót, hogy “zárt alakzatban”, “erővel” bármi is megoldható ezen a tájon. A kézdiszentléleki önkormányzat pedig nem mondja azt, hogy köszönjük szépen, nem kérünk ebből. Mi aztán itt nagyon jól tudjuk, milyen az, ha a többség az erejét fitogtatja, mondjuk a magyarok lakta utcában.
Ki tudja, miért hallgat Baróthi Balázs alpolgármester és csapata? Nem ismeri a jogszabályokat?  Nincs semmilyen érdemi ötlete arra, hogyan érdemben kezelje a rábízott település sorsát?  Fogalma sincs mi az autonómia? Legyünk jóhiszeműek és feltételezzük, hogy hallgatásának oka nem a rossz szándék. Nem az, hogy igazából tetszik neki a többségi arrogancia és agresszivitás, mindaz, amitől az erdélyi magyarok annyit szenvedtek az erős román nemzetállamban.



Ossza meg másokkal is!



Szóljon hozzá!