Ha nem megy helyben, központosíts

2015. 01. 19. 08:48

Azzal dicsekszik a pénzügyminiszterünk, mesés decentralizáció valósul meg azzal, hogy a megyei önkormányzatok helyett közvetlenül a pénzügyi tárca osztja fel s utalja ki ez évtől a községek, városok, megyei jogú városok számára a központi költségvetésből járó támogatást. Ha jól értjük, szubjektív szempontok, egyedi mérlegelés mellőzésével, néhány statisztikai adat alapján, minimum összegeket is meghatározva porcióznák a településeknek járó büdzsé-tortát.

Érdekes romániai specialitás a központból végrehajtott decentralizáció, még jó, hogy a néhány hete hivatalába lépett Darius Vâlcov nem emlegetett egyenesen szubszidiaritást. Az kétségtelen, hogy az eddigi pénzosztó gyakorlat visszásságai némi magyarázattal szolgálnak e valójában centralizáló, egyféle meghatározott képlet alapján megvalósuló költségvetés-kiigazításra.

Ugyanis a megyék többségében a pénzek szétosztása a kisebb-nagyobb települések között jobb esetben az adott megyéket irányító, alkalmi vagy tartós koalíciók politikai alkuinak megfelelően történt, történik, rosszabb esetben a kiskirályokként viselkedő, jelentős hatalommal felruházott megyei tanácselnökök kénye-kedve szerint. Ennek eredményeként voltak haszonélvezői és vesztesei – a választási eredményeknek megfelelően – a korrupció melegágyát is jelentő pénzosztási gyakorlatnak. (A változtatás összefügghet azzal a jelenséggel, hogy ma a megyei tanácselnökök jónéhánya börtönben, illetve előzetesben ül, esetleg még szabadlábon várja az ellene javarészt korrupciós cselekmények miatt indított nyomozás lefolytatását.) Nem véletlen, hogy az új szisztémában a pénzügyi tárca jóslata szerint egyes községek akár a korábbi szubvenció öt-tízszeresére is számíthatnak, aminek egyenes következménye, hogy a változtatásoknak kárvallottjai is lesznek.

Sajátos és kétséges kimenetelű próbálkozás egy vitatható önkormányzati működést minisztériumi hatáskörbe utalni, ezzel a logikával – magyarországi mintára – teljesen kiüresíthetnék, meggyengíthetnék a megyei tanácsokat. Ez lenne a decentralizáció újabb lépcsőfoka?

Abban sem vagyok biztos, hogy a lakosság száma, a terület, illetve az úthálózat hossza alapján igazságosan lehet majd elosztani a közpénzeket. Félő, megeshet az is, jól menedzselt, eredményesen gazdálkodó települések rosszabbul járnak, miközben az elhanyagoltságot és nemtörődömséget mutató elöljárók vezette községek, városok több forráshoz jutnak. Ha jobbító is volt a pénzügy szándéka, ez rosszul sülhet el, mint minden olyan helyzetben, amikor minisztériumi irodákból vezénylik le az üdvözítő decentralizációt. Kíváncsi vagyok, a polgármesteri tapasztalatokkal rendelkező új államfőnk mutat-e érdeklődést e téma iránt.

 



Ossza meg másokkal is!



Szóljon hozzá!