A kínai félhold

2014. 10. 24. 10:57

(MTI) - Kínában sikeresen útnak indítottak egy emberek nélküli kísérleti űreszközt, amely a tervek szerint 380 ezer kilométeres magasságban egy félkört tesz a Hold körül, majd visszatér. A teszt a kínai űrprogram következő főszereplőjének, a Csang'o-5 űrszondának a felkészítését szolgálja. Az űrjárművet, amely körülbelül nyolc napig tartózkodik majd az űrben, a legfejlettebb Hosszú Menetelés 3C hordozórakétával lőtték fel a szecsuani Hszicsang űrközpontból. A helyszíni jelentések szerint az eszköz a terveknek megfelelően levált, és a kijelölt pályára állt. Feladata adatok begyűjtése, műszaki berendezéseinek próbája, navigációs, irányítási rendszerének, hőpajzsának a tesztje, valamint a 2017-ben esedékes Csang'o-5 misszió pályájának részbeni "bejárása". Visszafelé megközelítően másodpercenkénti 11,2 kilométeres sebességgel közelíti meg a Föld légkörét, majd lelassul, és Belső-Mongólia északi részén landol.
A Csango'-5 (Holdistennő-5) 2017-es küldetése során elsősorban mintákat gyűjt majd, de tapasztalatot szereznek vele a Holdra szálláshoz és a felszálláshoz alkalmazott eljárásról, a Hold körüli pályán végrehajtott "randevúról" és dokkolásról is - erről Hu Hao, a kínai holdprogram harmadik fázisának főmérnöke nyilatkozott a kínai médiában.
Kína holdprogramja keretében eddig három szondát küldött az űrbe. A Csang'o-1-et 2007-ben és három évvel később a Csang'o-2-t. Utóbbi Kína első bolygóközi szondája lett. Őket követte a holdjáróval felszerelt Csang'o-3, amely tavaly decemberben nem becsapódásos landolást hajtott végre Holdon, és ezzel az Egyesült Államok és Oroszország után Kína harmadikként iratkozott fel a holdfelszínre expedíciót küldő nemzetek listájára.

T.S.P: Érdekszféra villongások, űrverseny... mintha lett volna már ilyesmi a történelemben.



Ossza meg másokkal is!



Szóljon hozzá!